Żołnierzy poległych podczas akcji forsowania Odry wiosną 1945 r. upamiętniono w sobotę na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach (zachodniopomorskie). O pamięci także o żołnierzach, którzy przeżyli walki, zapewniał w liście prezydent Andrzej Duda.
Obchody 74. rocznicy forsowania Odry rozpoczęły się w sobotę przy pomniku poległych saperów w Gozdowicach (Zachodniopomorskie). Szefowie MON i MSWiA podkreślali znaczenie pamięci o poległych żołnierzach.
Będąc tutaj, pokazujemy, że pamiętamy o prawdziwych polskich bohaterach - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński w sobotę w Starych Łysogórkach podczas obchodów 73. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w sobotę w Starych Łysogórkach (województwo zachodniopomorskie) rozpoczęły się uroczystości z okazji 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.
16 kwietnia 1945 r. armie trzech frontów sowieckich przystąpiły do forsowania Odry i Nysy Łużyckiej, rozpoczynając jedną z ostatnich ofensyw II wojny. Dwa tygodnie później ofensywa, znana jako operacja berlińska, zakończyła się zdobyciem stolicy hitlerowskich Niemiec.
Dzięki poniesionej przez polskich żołnierzy ofierze Polska jest dziś częścią wolnego świata i jest w stanie bronić wolności i pokoju – powiedział w czwartek w Zgorzelcu podczas obchodów 70. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej szef MSZ Grzegorz Schetyna.