Dzięki takim produkcjom Zachód będzie mógł zobaczyć „uczciwe realia okupacyjne” w Polsce podczas ostatniej wojny – mówi prof. Bogdan Musiał o filmie dokumentalnym „Of Animals and Men”, opowiadającym o rodzinie Żabińskich, która ukrywała Żydów w warszawskim zoo w trakcie niemieckiej okupacji.
„Moim ludzkim obowiązkiem było im pomóc. Zwyczajna przyzwoitość” – podkreślał dyrektor warszawskiego ZOO Jan Żabiński, który wraz z żoną Antoniną w czasie okupacji niemieckiej uratował około 300 Żydów. Nieprzypadkowo Żabiński był nazywany przez uratowanych „opiekunem” z willi Pod Zwariowaną Gwiazdą.
W 500 amerykańskich kinach widzowie mogli obejrzeć film dokumentalny Łukasza Czajki „Of Animals and Men”. Przedstawia on historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas wojny ukrywali Żydów w warszawskim zoo.
Jan Żabiński - dyrektor stołecznego ZOO, osobowość radiowa. W czasie wojny uratował ok. 300 Żydów. Pytany, skąd w nim takie bohaterstwo, mówił, że to żadne bohaterstwo, tylko ludzka przyzwoitość - powiedziała PAP Olga Zbonikowska z fundacji "Panda", która opiekuje się willą Żabińskich.
Koncert "Ogrody willi Żabińskich" odbył się w sobotę wieczorem na terenie warszawskiego ZOO. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli Teresa Żabińska, córka Antoniny i Jana Żabińskich, oraz Moshe Tirosh, jeden z blisko 300 Żydów ukrywanych przez małżeństwo Żabińskich w swojej willi w ZOO podczas niemieckiej okupacji.
8 kwietnia 1897 r. w Warszawie urodził się Jan Żabiński, zoolog, organizator i dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wraz z żoną Antoniną, m.in. na terenie ZOO, ukrywał Żydów z warszawskiego getta. Uhonorowany Medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".
Za życia znany jako popularyzator zoologii, współtwórca ocalenia żubrów, dyrektor stołecznego ZOO i osobowość radiowa, po śmierci Jan Żabiński zyskał międzynarodową sławę bohatera ratującego Żydów podczas okupacji. Związany z tym film 24 marca 2017 r. trafi do kin.
Willę Żabińskich w warszawskim zoo, gdzie podczas okupacji ukrywano ponad setkę uciekinierów z getta, będzie można zwiedzać od 4 maja. Willa zostanie włączona do szlaku turystycznego "Warszawa Pianisty", w jej pobliżu obywać się będą plenerowe koncerty.
W sobotę wieczorem odbędzie się otwarcie dla zwiedzających dawnej willi Jana i Antoniny Żabińskich w warszawskim zoo, gdzie podczas niemieckiej okupacji ratowani byli Żydzi. W sumie w ogrodzie zoologicznym znalazło schronienie ponad stu uciekinierów z getta.