Niemiecki Instytut Historyczny w Moskwie (DHI Moskau) został uznany za organizację niepożądaną – powiadomiło w poniedziałek Radio Wolna Europa. Ministerstwo sprawiedliwości wniosło niemiecką organizację na stosowną listę.
Wykład prof. Jana Grabowskiego na temat „polskiego problemu z Holokaustem” to jasny przykład niemieckiej polityki historycznej i próba pisania na nowo historii metodą faktów dokonanych - mówił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia poseł PiS Radosław Fogiel.
W Polsce nie ma i nigdy nie było problemu z historią Holokaustu wbrew temu, co sugeruje tytuł planowanego w Niemieckim Instytucie Historycznym wykładu prof. Jana Grabowskiego - powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. "Za zbrodnie Holokaustu są odpowiedzialni Niemcy" - podkreślił.
Sześciorgu białoruskim badaczom przyznały stypendia naukowe Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN i warszawski Niemiecki Instytut Historyczny (NIH) – poinformowano PAP w czwartek.
Wykorzystywanie do sterowania obywatelami, polityczna ideologizacja prawa i stosowanie pozaprawnych represji to - zdaniem uczestników konferencji w IPN - główne kwestie, z jakich należy rozliczać wymiar sprawiedliwości lat 30-50. w Niemczech, Polsce i ZSRR.
„Powstanie niemieckie +za naszą i waszą wolność+”? to temat dyskusji panelowej,o ponadnarodowym znaczeniu i długofalowych efektach powstania ludowego w NRD 17 czerwca 1953 roku.
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na dyskusję panelową z cyklu Debat Lelewelowskich pt. "Wymiary polskiej suwerenności w XIX stuleciu. Stosunki władzy, autonomia polityczna i okoliczności ją kształtujące".