Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej została podarowana przez bratanka Józefa Ulmy Instytutowi Pileckiego.
Podczas środowego spotkania w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej poświęconego premierze książki „Brzydkie słowo na `k`. Rzecz o kolaboracji” jej autor Piotr M. Majewski został zapytany o dokonane przez niego porównanie pracowników tej instytucji do kolaborantów z okresu II wojny światowej.
Powstał nowy portal dokumentujący historię 17 polskich cmentarzy wojennych w Uzbekistanie, na którym można też znaleźć listę nazwisk osób pochowanych na poszczególnych nekropoliach. Portal ma być symbolem pamięci, ale też pomocą dla Polaków szukających swoich przodków.
Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej odnaleźli na terenie Westerplatte ludzkie szczątki i łuskę od karabinu. Znajdują się one nieopodal stanowiska armaty polowej, gdzie w ubiegłym tygodniu odnaleziono trzy szkielety ludzkie - podała w piątek rzeczniczka muzeum.
Szczątki trzech ciał odnaleziono w jednym ze schronów na Westerplatte w ramach prac archeologicznych. Na co najmniej jednym ze szkieletów ujawniono prawdopodobnie ranę postrzałową - podało w sobotę biuro prasowe IPN. Według Instytutu, śmierć tych osób nastąpiła jesienią 1939 lub 1940 roku.
Rysunek przedstawiający polskiego męczennika pt. "Kolbe ratuje" został przekazany Muzeum II Wojny Światowej przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Stał się on częścią wystawy głównej w ramach zapowiadanych zmian - podało biuro prasowe muzeum.
Wokalistka wystąpi na scenie plenerowej na placu Władysława Bartoszewskiego przed budynkiem MIIWŚ, w ramach wydarzenia: „sanah śpiewa Poezyje i nie tylko”. Koncert upamiętni 85 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w piątek zostanie otwarta wystawa czasowa pn. "LAS – Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni" opowiadająca o historii II wojny światowej z perspektywy kompleksów leśnych. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace m.in. Magdaleny Abakanowicz.
Szef Muzeum II Wojny Światowej prof. Rafał Wnuk zapowiedział w poniedziałek, że zamierza w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzić zmiany na wystawie głównej. Będą one konsultowane z muzealnikami i historykami z różnych ośrodków.
"Ocenzurowanie wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się w antydemokratyczną politykę obecnych władz" - mówił na sejmowej komisji kultury Piotr Gliński (PiS). "Czasy kiedy zmieniano wystawy na podstawie podniesienia brwi dyrektora departamentu minęły" - wskazała szefowa MKiDN Hanna Wróblewska.