Ok. 90 zespołów folklorystycznych, w tym kilkanaście zagranicznych, zapowiedziało udział w 55. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 28 lipca w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim – podał bielski Regionalny Ośrodek Kultury.
Zastępujący dwie dotychczasowe wojewódzkie instytucje Regionalny Instytut Kultury w Katowicach ma gromadzić wiedzę o regionalnym dziedzictwie materialnym i niematerialnym i skutecznie upowszechniać ją wśród mieszkańców regionu.
Najważniejszym wydarzeniem na przestrzeni wieków była bitwa pod Grunwaldem, a najznamienitszym dziełem "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika - zdecydowali mieszkańcy Warmii i Mazur w plebiscycie na Kanon kulturowy regionu.
Prezydent Andrzej Duda z małżonką uczestniczył w czwartek w Zakopanem w koncercie dudziarzy. Górale nieprzypadkowo zaprosili prezydenta na Dudaski Tłusty Czwartek, bo nazwisko Duda oznacza właśnie muzykującego na dudach – wyjaśnił prowadzący imprezę Jan Karpiel–Bułecka.
Władze woj. śląskiego i opolskiego po raz 33. wręczyły we wtorek przyznawane za wybitny dorobek, wzbogacający wartości kultury regionu i kraju nagrody im. Karola Miarki. Wśród pięciorga laureatów znaleźli się lekarze, naukowcy, duchowni i muzealnicy.
Paradą folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata przez centrum Białegostoku rozpoczął się we wtorek 8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza potrwa do 26 lipca.
Marszałkowie województw śląskiego i opolskiego po raz 32. wręczyli w środę nagrody im. Karola Miarki, przyznawane za wybitny dorobek, wzbogacający wartości kultury regionu i kraju. Wśród sześciorga laureatów znaleźli się naukowcy, publicyści i kolekcjonerzy.