Podgórscy Żydzi byli przedsiębiorcami i budowniczymi Krakowa. Z cegieł produkowanych przez zakłady Maurycego Barucha wybudowano Akademię Sztuk Pięknych, Teatr Słowackiego, Collegium Novum i most kolejowy przy ul. Grzegórzeckiej – opowiada PAP Piotr Figiela, kurator wystawy „Zanim wyrosły mury”.
Ponad 50 propozycji – m.in. spacerów tematycznych, spotkań w muzeach i historycznych miejscach – znalazło się w programie XX Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Przedsięwzięcie, które rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli, ma przypominać o dziejach i atrakcjach krakowskiego Podgórza.
23 tys. osób odwiedziło Muzeum Podgórza w Krakowie, które działa od 25 kwietnia 2018 r. W niedzielę placówka będzie świętować 235. rocznicę założenia Wolnego Królewskiego Miasta Podgórze; w 1915 r. Podgórze stało się dzielnicą Krakowa.
Z okazji inauguracji działalności Muzeum Podgórza w Krakowie instytucję tę do niedzieli można zwiedzać bezpłatnie. W kolejnych tygodniach darmowe wejścia mają obowiązywać we wtorki.
Na wystawie „Miasto pod kopcem Kraka” w Muzeum Podgórza zostaną zaprezentowane obiekty: pistolet skałkowy kawaleryjski z początku XIX w., plan Charlesa de Hoefferna z 1779 r. z zaznaczonymi Krzemionkami - wzgórzami i kamieniołomami, skąd pozyskiwano krzemień do wyrobu skałek, okazy skał wapiennych z Krzemionek z fragmentami buł krzemiennych.
100 lat temu połączyły się dwa miasta: Kraków i Podgórze, leżące na dwóch brzegach Wisły. Potencjał Podgórza, zwłaszcza gospodarczy był wówczas dużo większy. Dziś niewiele osób wie, że było ono osobnym organizmem miejskim - mówi w rozmowie z PAP Melania Tutak z Domu Historii Podgórza.