Cykl spotkań „Żebym zdążył to opowiedzieć”, podczas którym ocalali z Auschwitz dzielą się swoimi wojennymi doświadczeniami z młodymi, głównie uczniami z powiatu oświęcimskiego, zainaugurowało centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz – podała we wtorek instytucja.
Nazywany „legendą Jasnej Góry” najstarszy paulin, jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II, 102-letni ojciec Jerzy Tomziński, podzielił się w piątek swoimi wspomnieniami z okresu okupacji z badaczami z Instytutu Pileckiego w ramach projektu „Świadkowie Epoki”.
Organizacje z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii wspólnie realizują projekt „30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny”. W ramach przedsięwzięcia nagrywane są rozmowy ze świadkami historii, którzy wspominają rok 1989. Projekt koordynuje Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Pierwszych 500 relacji świadków okupacji niemieckiej w Radomiu i na ziemi radomskiej zamieścił w poniedziałek w internecie Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami. Projekt ZapisyTerroru.pl ma służyć: historykom, dziennikarzom, nauczycielom i uczniom.
Podczas czwartkowej gali, która rozpoczęła Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni (Pomorskie), przyznano nagrody świadkom historii, oraz osobom, które wspierały działaczy podziemia niepodległościowego i solidarnościowego.
Serwis relacjebiograficzne.pl to nie jest historia podręcznikowa – fakty, nazwiska, daty. To historia konkretnych ludzi i ich przeżyć – o nowo powstałym serwisie internetowym relacjebiograficzne.pl opowiadają dr Jarosław Pałka i Maria Buko z Domu Spotkań z Historią.
Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej po raz ósmy uhonoruje tych, którzy w różnych swoich działaniach propagują najnowszą historię Polski. Ruszyła kolejna edycja tej nagrody. Kandydatury można zgładzać do końca marca.