Chicago History Museum otworzyło w sobotę ekspozycję o losach społeczności polsko-amerykańskiej w tym mieście od połowy XIX wieku. „Back Home: Polish Chicago” gromadzi artefakty, dokumenty i przedmioty oraz ponad 100 reprodukowanych fotografii. To wspólny projekt m.in. z Muzeum Historii Polski w Warszawie.
„Chicago, z racji na liczbę zamieszkałych tu osób polskiego pochodzenia i usytuowania w tym mieście najważniejszych organizacji polonijnych, uważane jest słusznie za stolicę Polonii amerykańskiej” – powiedział prof. Janusz Wróbel w czasie drugiego dnia obrad międzynarodowej konferencji naukowej „Polacy w Chicago”.
Chcielibyśmy, aby ta konferencja, ten projekt pozwolił nam przybliżyć się do tego, w jaki sposób naprawdę żyją, funkcjonują Polacy w Chicago, jak wygląda polskie Chicago – powiedział Robert Kostro, dyrektor MHP, otwierając międzynarodową konferencję „Polacy w Chicago: doświadczenie imigranta. Integracja, izolacja, asymilacja”.
Muzeum Historii Polski zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „Polacy w Chicago: doświadczenie imigranta. Integracja, izolacja, asymilacja”. Obrady konferencji będą się obywać w dniach 14-15 czerwca 2018 r. w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Stary BUW), sala 107, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
W dniach 14–15 czerwca 2018 r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa. Celem konferencji jest pokazanie doświadczenia polskich imigrantów przybywających do Chicago i mieszkających w tym mieście.
Polski nie da się zabić - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który w Chicago spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Szarek gościł w Stanach Zjednoczonych w związku z otwarciem lokalnego Przystanku Historia.
Przed nami rok szczególny, trzeba przywołać pamięć pokolenia, które walczyło o niepodległość. Musimy pokazać twarze tych, którzy poszli walczyć stąd, z Chicago o Polskę, chcemy o nich pamiętać – powiedział podczas inauguracji "Przystanku Historia" w Chicago prezes IPN Jarosław Szarek.
Chicagowska Polonia doroczną trzeciomajową paradą uczciła w sobotę 225.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zdaniem organizatora - Związku Klubów Polskich - to największe poza granicami Polski obchody tego święta. Paradzie towarzyszyło hasło "1050 lat chrztu Polski".