W niedzielę, 5 listopada, w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, odprawiona zostanie msza św. w jęz. polskim dla Polaków mieszkających we Francji. Nabożeństwo będzie transmitowane w TVP Polonia – informuje PAP specjalistka ds. PR TVP Polonia Joanna Trybuchowska.
W polskim kościele w Paryżu przy placu Concorde odprawiono we wtorek mszę św. w związku z przypadającą dwa dni wcześniej 150. rocznicą urodzin gen. Józefa Hallera, dowódcy Armii Polskiej we Francji i uczestnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
W niedzielę odbyła się 179. pielgrzymka Polonii do Montmorency dla uczczenia pamięci Polaków zmarłych na emigracji, zorganizowana przez Towarzystwo Historyczno-Literackie przy współudziale Polskiej Misji Katolickiej we Francji i z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej.
Od konferencji poświęconej nowoczesnemu patriotyzmowi rozpoczęło w sobotę działalność pierwsze Biuro Studium KUL dla Polonii i Polaków, które powstało w Seminarium Polskim w Paryżu. Łącznie w zajęciach prowadzonych przez studium uczestniczy ponad 330 osób z 11 krajów.
Polacy i Francuzi działali ponad podziałami we wspólnej sprawie, którą była pomoc „Solidarności”, opozycji antykomunistycznej i zwykłym ludziom w stanie wojennym. Ta masowa pomoc była ewenementem na skalę światową – mówi PAP reżyserka opowiadającego o tych wydarzeniach filmu „Solidarni 1981” Ewa Lenart.
Francuska Polonia po raz 177. udała się z pielgrzymką do Montmorency, gdzie znajduje się największa nekropolia przedstawicieli polskiej Emigracji. Na cmentarzu są nagrobki m.in. rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida czy Delfiny Potockiej.
W niedzielę w Paryżu zmarł Maciej Morawski, paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1965–92, współpracownik Jerzego Giedroycia i paryskiej „Kultury”, działacz emigracyjny – poinformowała PAP rodzina. Miał 91 lat.
Msza św. w intencji Polonii i Ojczyzny została odprawiona w niedzielę w polskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu Placu Zgody w Paryżu. Dzieci i dorośli wystąpili w strojach krakowskich, były poczty sztandarowe, a wierni trzymali flagi w związku z Dniem Polonii i Polaków za Granicą oraz Dniem Flagi.
Podczas 6. edycji konkursu „Wybitny Polak we Francji” uhonorowano wyróżniających się w swoich profesjach Polaków, którzy przyczyniają się do promowania Polski we Francji: naukowców, artystów, polityków, lekarzy i działaczy społecznych.