Najczęściej chyba Piłsudski bywa postrzegany jako ktoś w rodzaju Kościuszki, czyli bohatera bez skazy, o którym jednak niewiele konkretnego możemy powiedzieć. Czasem dają o sobie znać elementy biegunowych mitów o sięgającej międzywojnia genezie: mściwego człowieka o nieciekawym życiu osobistym z jednej strony, a idealisty tępionego przez prawicowe „zaplute karły” z drugiej – mówi PAP prof. Krzysztof Kawalec, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Pamięci Narodowej.
W 2013 r. – to był drugi rok akcji Żonkile – o Powstaniu w getcie warszawskim wiedziało 30 proc. Polaków; potem w ciągu kilku lat odsetek ten wzrósł do 50 proc. – mówi dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.
Zwiększenie świadomości historycznej o sowieckich wywózkach ma na celu kampania społeczna Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To reakcja placówki na pojawiające się w internecie komentarze wykorzystujące słowo „Sybir” w negatywnych kontekstach.
98 proc. Polaków wie, że 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości, a dla 62 proc. badanych jest to dzień wyjątkowy. 87 proc. respondentów zadeklarowało, że uczestniczyło w obchodach z rodziną lub znajomymi, a 13 proc. indywidualnie - wynika z raportu Narodowego Centrum Kultury.
Ponad połowa - 57 proc. - Rosjan słyszało o tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow, zakładającym rozbiór Polski, ale 17 proc. uważa go za "fałszywkę". O tym, że 17 września 1939 r. ZSRR dokonał agresji na Polskę, wie 11 proc. Rosjan.
Pojęcie historiofilii opisuje zjawisko w sztuce polegające na zainteresowaniu historią, co przekłada się na prace budujące tożsamość narodową i poczucie wspólnoty - mówi PAP Piotr Bernatowicz, kurator wystawy "Historiofilia. Sztuka i polska pamięć". Jak dodaje, wystawa to odpowiedź na sztukę, która demonstruje niechęć do historii czy traktuje ją wybiórczo.
Wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO) Christoph Heubner powiedział, że pojawiające się w niemieckich mediach określenia "polskie obozy" są wynikiem bezmyślności i braku wiedzy historycznej, które "stawiają na głowie" historyczną prawdę.
Wsparcie produkcji filmu "Wyklęty" w reż. Konrada Łęckiego i pomoc finansowa dla powstańców warszawskich - to niektóre z przedsięwzięć przedstawionych w środę na podsumowaniu programu "Rozgrzewamy Polskie Serca" Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.