W 2013 r. – to był drugi rok akcji Żonkile – o Powstaniu w getcie warszawskim wiedziało 30 proc. Polaków; potem w ciągu kilku lat odsetek ten wzrósł do 50 proc. – mówi dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.
W niedzielę przypada 77. rocznica wybuchu Powstania w warszawskim getcie. 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji getta. Powstnie było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia.
Pytany w niedzielę w Radiu Zet, czy obecnie pamięć o Powstaniu w getcie warszawskim staje się bardziej powszechna, dyrektor Muzeum POLIN powiedział: "my to obserwujemy i analizujemy". "W 2013 r. - to był drugi rok akcji Żonkile - o Powstaniu w getcie wiedziało 30 proc. Polaków. Potem w ciągu kilku lat to urosło do 50 proc." - wyjaśnił.
Stępiński zwrócił uwagę, że według Barometru Warszawskiego "przeprowadzonego w 2019 r. wśród warszawiaków ta świadomość wzrosła do 80 proc.". "Wydaje mi się, że to jest głównie zasługa Akcji Żonkile, która corocznie angażuje tysiące wolontariuszy, którzy na ulicach rozdawali - w tym roku tego nie będzie - żonkile i informacje o getcie warszawskim, o Powstaniu w getcie warszawskim" - ocenił.
"I to jest krzepiąca informacja - dlatego, że jest to historia kiedyś nieznana, a zasługująca na upamiętnienie i na powszechną wiedzę o tym, co się tutaj zdarzyło" - podkreślił Stępiński.
Dyrektor Muzeum POLIN przypomniał, że ostatni dowódca Powstania w getcie warszawskim Marek Edelman przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta "praktycznie od zakończenia wojny, żeby złożyć hołd pomordowanym Żydom i swoim kolegom powstańcom". "Otrzymywał co roku od jakiejś kobiety, która nigdy się nie przedstawiła, żółte kwiaty - prawdopodobnie żonkile, bo żonkile kwitną o tej porze roku. Stąd pomysł na to, by żonkil był symbolem naszej akcji" - wyjaśnił.
"Jak dziś patrzę na przykład na otoczenie Pomnika Bohaterów Getta i w ogóle na pewne fragmenty Muranowa - no to tam rosną tysiące żonkili. To jest pomysł zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Bardzo piękny" - podkreślił Stępiński.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie od 2013 r. Ma na celu propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ itm/