18 sierpnia 1944 r. oddział „Hala” odbija z rąk Niemców koszary przy Ciepłej. Ranny płk „Leśnik” jest ewakuowany do Śródmieścia. Niemcy zajmują ruiny Zamku Królewskiego. Na barykadzie przy ul. Widok ginie żołnierz 8. kompanii Batalionu AK „Kiliński”, aktor por. Jerzy Sulima-Jaszczołt ps. „Florian”.
W „Niepodległej. Miejscu spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich 10 września odbędzie się spotkanie poetycko-muzyczne pt. „Muzyczna podróż w czasie w poezję Pokolenia Kolumbów”, które współorganizuje Narodowe Centrum Kultury (NCK).
Roman Bratny pisząc w latach pięćdziesiątych swoją powieść „Kolumbowie. Rocznik 20.” tytułowego (choć w książce wcale nie głównego) bohatera – Staszka Skiernika „Kolumba” „ulepił” z dwóch prawdziwych postaci: Stanisława Likiernika i Krzysztofa Sobieszczańkiego. Ten ostatni rzeczywiście nosił pseudonim „Kolumb”, choć może lepiej mówić o przydomku, ponieważ imię żeglarza-odkrywcy przylgnęło do Krzysztofa Sobieszczańskiego już kilka lat przed wojną.
"Brylant, którym strzelamy we wroga" - tak historyk literatury Stanisław Pigoń nazwał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów. 22 stycznia mija 97. rocznica urodzin poety, podharcmistrza Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, który poległ w czasie powstania warszawskiego walcząc w szeregach batalionu "Parasol".
W niedzielę po południu zmarł aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski - poinformował PAP prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Kowalski związany był m.in. z warszawskimi teatrami: Ateneum, Teatrem Powszechnym, Teatrem Dramatycznym. Miał 81 lat.
8 lutego 1922 roku w Warszawie urodził się Tadeusz Gajcy, jeden z najlepiej zapowiadających się polskich poetów pokolenia Kolumbów. Przed śmiercią w Powstaniu Warszawskim zdążył opublikować zaledwie dwa tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury.
Jeden z najlepiej zapowiadających się polskich poetów pokolenia Kolumbów, Tadeusz Gajcy, zginął 16 sierpnia 1944 roku w powstaniu warszawskim. Przed śmiercią zdążył opublikować zaledwie dwa tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury.