Papież Franciszek modlił się w niedzielę w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej o pokój na świecie, spustoszonym - jak mówił - wojnami i o rozproszenie „mrocznych chmur zła”. W modlitwie różańcowej udział wzięli na prośbę papieża uczestnicy synodu biskupów, trwającego w Watykanie.
W drugim kwartale 2020 r. na terenie Garnizonu Wrocław powstanie międzynarodowy ośrodek wojskowy, zapewniający szkolenia dla osób cywilnych i wojskowych zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego w razie konfliktu zbrojnego – poinformowało w czwartek MKiDN.
„Księgozbiory, biblioteki, wydawnictwa i twórcy podczas konfliktów zbrojnych i politycznych. Stan badań i perspektywy badawcze” - to tytuł międzynarodowej konferencji, która w dniach 13-15 listopada br. odbędzie się w Poznaniu. Organizatorzy, m.in. Muzeum Historii Polski, zapraszają do zgłaszania referatów oraz udziału w tym wydarzeniu.
Brytyjska królowa Elżbieta II wzięła udział w niedzielnej uroczystości z okazji Niedzieli Pamięci przed pomnikiem Cenotaph w Londynie, ale po raz pierwszy od dawna nie złożyła wieńca. Na jej prośbę zastąpił ją następca tronu, książę Karol.
Wykrywały miny, nosiły meldunki, ostrzegały przed atakami wroga, ratowały z wody rozbitków. Na polu bitwy osłaniały ludzi własnym ciałem. Dodawały otuchy opiekunom, choć same przeżywały koszmar. Ginęły jak żołnierze, bohatersko lub przez nieuwagę, wykonując rozkazy przełożonych. Po wojnie otrzymały medale i państwowe odznaczenia. A jednak tak mało o nich wiemy. Zwierzęta służące w armii przepadły w bezimiennym morzu kawaleryjskich koni.
Przestrzeń społeczna, ekonomia i kultura podlegają procesom hybrydyzacji, czego przykładem są współczesne formy konfliktów, wojen w Syrii czy na Ukrainie i terroryzmu - to główne wnioski, jakie wyciągnęli uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej, która w czwartek zakończyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.