W miasteczku Spello we włoskim regionie Umbria znaleziono ruiny świątyni, zbudowanej w czasach rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego na początku IV wieku. Świątynia została wzniesiona w okresie przejścia od epoki pogaństwa do chrześcijaństwa – odnotowuje agencja Ansa.
Zakończyła się przebudowa dawnej świątyni ormiańskiej w Lesku (Podkarpackie), datowanej na drugą połowę XVIII w. Znajdą się tam Klub Seniora oraz Regionalna Izba Pamięci. Inwestycja, której koszt to ponad 2,3 mln zł została dofinansowana z RPO woj. podkarpackiego i konserwatora zabytków.
Trójnawowy kościół z poł. IV w, bogato zdobiony kolorowymi polichromiami, znaleźli polscy archeolodzy podczas wykopalisk w okolicach egipskiej Aleksandrii. Zdaniem odkrywców jest to jedna z najstarszych znanych do tej pory chrześcijańskich świątyń w Egipcie.
Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej ma ponad 7 tys. lat. Odkrył ją właśnie polsko-kuwejcki zespół archeologów w Kuwejcie. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o kilka tysięcy lat - uważają odkrywcy.
Kamienny fragment murów przedromańskiej świątyni został odsłonięty podczas konserwacji jednej z krypt w Katedrze na Wawelu. W grudniu wrócą w to miejsce odrestaurowane sarkofagi m.in. króla Stanisława Leszczyńskiego i królowej Barbary Zapolyi.
Kościół Starokatolicki Mariawitów przygotowuje plan rewitalizacji zabytkowej Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku (Mazowieckie) wraz z budynkami klasztornymi. Obiekt zyska nowe funkcje muzealne i edukacyjne. Powstanie też nowoczesne zaplecze dla pielgrzymów.
Japońska wyspa Okinoshima została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Wyspa jest dostępna dla zwiedzających tylko przez jeden dzień w roku - 27 maja.
Szwedzka policja zatrzymała w poniedziałek osobę podejrzewaną o podpalenie ostatniej nocy meczetu na sztokholmskim przedmieściu Jarfalla. Spaliła się prawie jedna trzecia największej w Szwecji szyickiej świątyni.
Japońscy deputowani i przedstawicielka rządu złożyli w piątek wizytę w tokijskiej świątyni Yasukuni upamiętniającej poległych w wojnach Japończyków. Premier Shinzo Abe przesłał rytualną ofiarę. Świątynia postrzegana jest jako symbol japońskiego militaryzmu.
Po rocznej działalności, własną świątynię ma pierwsza parafia prawosławnych emigrantów z naszego kraju, która działa w Brukseli. Do tej pory korzystała z ekumenicznej kaplicy, teraz wynajmuje budynek kościoła jednej z parafii katolickich w stolicy Belgii.