W Mikołajkach (warmińsko-mazurskie) podczas budowy kompleksu apartamentów odkryto cenne stanowisko archeologiczne, które skrywa ślady osady z neolitu, osady z okresu wpływów rzymskich, a także dwa cmentarze – z XVII–XIX w. oraz z początku XVIII w., gdy przez Mazury przeszła dżuma.
Mikołajki w Słupsku, corocznie organizowane przez władze miasta, tym razem będą mieć oryginalny charakter. W środę pierwszy raz w historii miasta, Mikołaje kajakami popłyną rzeką Słupią i w parku Sienkiewicza z wraz z prezydentem zapalą iluminację świąteczną.
Od pokazu starych kronik, w tym kronik firmowych, dobrze znane wszystkim żeglarzom miasteczko Mikołajki na Mazurach zacznie w piątek świętowanie 290 rocznicy nadania praw miejskich. Mikołajki od lat są jednym z najpopularniejszych mazurskich kurortów.
Kilkanaście granatów moździerzowych z czasów II wojny wydobyli we wtorek saperzy z Jeziora Mikołajskiego na Mazurach. Podczas usuwania niewybuchów na kilka godzin zamknięto szlak żeglowny, a z okolicy ewakuowano ponad 100 osób. Jak poinformowała PAP oficer prasowa policji z Mrągowa Dorota Kulig, po trwającej pięć godzin akcji z dna jeziora wydobyto 15 granatów moździerzowych, w większości o kalibrze 50 mm. Niewybuchy usunęła specjalistyczna jednostka płetwonurków minerów z Gdyni, którzy przekazali znalezisko saperom z Orzysza.
Mieszkańcy średniowiecznych Mikołajek trudnili się rybactwem i hodowlą, ale też polowali na niedźwiedzie i umieli odlewać przedmioty z brązu oraz utrzymywali rozległe kontakty handlowe – stwierdzili toruńscy archeolodzy, którzy prowadzili badania na mikołajskim rynku.