Kurier tatrzański, poeta, tłumacz literatury węgierskiej, dziennikarz i pisarz - autor powieści dla młodzieży, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków, Adam Bahdaj, zmarł 7 maja 1985 roku. Jego ulubionym bohaterem literackim był Erno Nemeczek z " Chłopców z Placu Broni".
Wydawcy mogą nadsyłać zgłoszenia do programu "Inne Tradycje”. Propozycje wydawców oceniane będą na bieżąco, a wyniki oceny Instytut Książki publikował będzie co miesiąc - poinformowano na stronie operatora programu Instytutu Książki
Teza, że wielkie dokonania Bohdana Smolenia zakończyły się wraz z jego przygodą w kabarecie Tey jest niesprawiedliwa - powiedział PAP Krzysztof Deszczyński. Przyjaciel i współpracownik Smolenia jest też autorem najnowszej książki o jednym z najsłynniejszych polskich artystów kabaretowych.
27 kwietnia 1905 r. urodził się Julian Stryjkowski, największy obok Isaaca Singera w literaturze światowej piewca obyczaju i kultury żydowskiej diaspory w Polsce. Jestem gorącym patriotą polskim, mimo że jestem Żydem – mówił u schyłku życia, w którym zdążył być syjonistą, komunistą i opozycjonistą w PRL.
23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.
Na Hali Gąsienicowej jest ławka, z której widać cały świat! Na niej się odpoczywało, pracowało, obserwowało ludzi. Można też było po prostu patrzeć. Pełniła taką funkcję jak ławeczka pod sklepem w Wilkowyjach, była centrum świata - powiedziała PAP Beata Słama, autorka książki "Planeta Hala".
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek (PTWK) ogłosiło nową edycję dorocznej Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar. Ankiety z kandydaturami do Nagrody należy nadsyłać do 30 kwietnia - poinformowano w poniedziałek na portalu Rynek-Ksiazki.pl.
Nauczycielstwo jest najpiękniejszym zawodem, od nauczycieli zależy wartość narodu - uważał Karol Olgierd Borchardt, marynarz, pisarz i nauczyciel, urodzony 25 marca 1905 roku. Z jego książek nie tylko morza, ale też prawego życia uczyły się pokolenia. "Znaczy Kapitanem" przeszedł do historii literatury.
Wydawało się nam, że postanowiliśmy umierać na ołtarzach historii przed oczami jej bogów - Napoleonów, Rooseveltów, Churchillów. Ci wielcy historii czuli w nas wielką gotowość do poświęcenia i ją wykorzystywali - powiedział PAP Jan Maciejewski, autor książki "Nic to! Dlaczego historia Polski musi się powtarzać?".
212 projektów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę ponad 4,1 mln zł w ramach programu „Partnerstwo dla książki” - podało MKiDN. Wsparcie w wysokości ponad 740 tys. zł z rezerwy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do kolejnych 28 projektów.