Historyczny napis „Rozbark” zostanie odtworzony na zabytkowym murze oporowym przy ul. Chorzowskiej. Uroczyste odsłonięcie napisu odbędzie się 7 września podczas Święta Rozbarku, co przypomni mieszkańcom o dziedzictwie nieczynnej kopalni w Bytomiu.
W poniedziałek wykonawca ma przekazać bytomskiego samorządowi zrewitalizowaną oficynę pałacu Tiele-Wincklerów w dzielnicy Miechowice. Blisko roczne opóźnienie prowadzonych przy wsparciu UE prac spowodowały zmiany w zakresie robót po odkryciu krypty i pozostałości kaplicy.
Już w najbliższą niedzielę miłośnicy historii i militariów będą mogli odwiedzić podziemny, przeciwlotniczy schron w Bytomiu-Miechowicach. Obiekt – zamknięty dla turystów z powodu epidemii koronawirusa – zostanie udostępniony z okazji Święta Wojska Polskiego.
We wrześniu br. mają zakończyć się prace rewitalizacyjne w oficynie zespołu pałacowego Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach. Inwestycja miała być pierwotnie sfinalizowana pod koniec 2019 r., jednak po odkryciu krypty i pozostałości kaplicy konieczne były zmiany w projekcie robót.
W grudniu br. ma zakończyć się prowadzona przez bytomski samorząd rewitalizacja ruin pałacu rodu Tiele-Wincklerów w dzielnicy Miechowice. Dzięki funduszom UE m.in. odrestaurowany zostanie zachowany fragment pałacowej oficyny – pod kątem działań kulturalnych i społecznych.
O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć – podkreślił bytomski historyk Tomasz Sanecki, który napisał książkę poświęconą Tragedii Miechowickiej. Było to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk w styczniu 1945 r.