Gry, kasety i zabawki, a także rekonstrukcje miejsc, które prawie zniknęły z przestrzeni publicznej, jak wypożyczalnia wideo czy kiosk z prasą – to niektóre z elementów, jakie złożą się na wystawę "Najntisy forever! Popkultura w Polsce lat 90.". Ekspozycję można oglądać od soboty w CK Zamek.
W Poznaniu rozpoczęła się konferencja „Król Bolesław Chrobry i jego czasy”. W 2025 r. mija tysiąc lat od koronacji tego władcy, ale, jak uważają niektórzy naukowcy, być może stało się to o 25 lat wcześniej.
Gdyby nie najazd czeskiego księcia Brzetysława na Polskę w 1039 roku, król Bolesław Chrobry mógłby być czczony jako święty – powiedział PAP mediewista prof. Tomasz Jasiński. Historyk dodał, że o Polsce czasów pierwszego króla wiemy całkiem sporo – głównie dzięki źródłom zagranicznym.
Spektakle, koncerty, wystawy i konferencja naukowa uświetnią poznańskie obchody jubileuszu 1000-lecia koronacji królewskich. Rada Miasta Poznania ustanowiła 2025 r. Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.
Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci, prezentacją zdjęć i pamiątek oraz konferencją naukową Poznań uczcił 150. rocznicę urodzin Cyryla Ratajskiego. Przedwojenny prezydent stolicy Wielkopolski i delegat rządu na kraj w latach 1940 - 1942 urodził się 3 marca 1875 roku.
Koncertem, konferencją naukową, ale także festynem zorganizowanym na osiedlu Bolesława Chrobrego uczci w tym roku Poznań 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. W świętowanie włączył się także samorząd regionu – województwo wsparło obchody organizowane w Gnieźnie.
Msza św., uroczysty przemarsz przez miasto, koncert koronacyjny i bankiet złożyć się mają na obchody jubileuszu tysiąclecia Królestwa Polskiego organizowane 27 kwietnia w Poznaniu. Szczegóły wydarzenia przedstawił w poniedziałek obywatelski komitet społeczny obchodów.