W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
Kilkadziesiąt eksponatów - książki, czasopisma, wycinki prasowe i zdjęcia - zgromadzono na otwartej we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie, zorganizowanej dla uczczenia 50. rocznicy samotnego rejsu dookoła świata Leonida Teligi.
Rafał Moszczyński może być pierwszym łodzianinem, który w samotnym rejsie opłynie świat bez zawijania do portu. Tak w przyszłym roku zamierza uczcić 40. rocznicę słynnego rejsu Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak w ten sposób samotnie okrążył Ziemię na żaglach.
Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na pokładzie jachtu "Mazurek", po prawie dwóch latach żeglugi, jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła kulę ziemską. Rejs zakończyła 20 marca 1978 roku.
Uhonorowana tytułem Żeglarza Roku 2017 Joanna Pajkowska uznała, że to wyróżnienia jest też zasługą jej męża. „Alek puścił mnie w rejs z obcym facetem” – powiedziała 59-letnia kapitan, która z Niemcem Uwe Rottgeringiem wygrała transatlantyckie regaty Twostar.
W wieku 81 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł we wtorek Aleksander Kaszowski - jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, współzałożyciel Bractwa Kaphornowców, wielokrotny laureat nagrody Rejs Roku, autor licznych książek żeglarskich.