W sobotę po ulicach Gorzyc Wielkich maszerują przebierańcy, którzy zgodnie z tradycją zwaną Podkoziołkiem żegnają karnawał. „Odwiedzamy domy, życząc gospodarzom szczęścia na następny rok” – mówi PAP 76-letni Edward Robakowski, który chodził z „podkoziołkiem” jako dziecko.
Dwa stroje karnawałowe wraz z maskami weneckimi oraz wisior z bursztynem - to nowe przedmioty, które wzbogaciły we wtorek kolekcję Muzeum Gdańska w ramach rozpoczętej w tym roku akcji Darczyńca Muzeum Gdańska. Pamiątki przekazało do tej pory ponad 200 osób.
O wpisanie śląskiego zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na krajową listę niematerialnego dziedzictwa narodowego zwrócili się do ministra kultury przedstawiciele środowisk kultywujących te tradycje. Wniosek społeczników wspierają władze samorządowe województwa opolskiego.
Nową projekcję przedstawiającą dawne tradycje karnawałowe będzie można od 10 stycznia oglądać w fotoplastykonie działającym w Muzeum Śląskim w Katowicach. Tytuł seansu - „Strzelam do waćpanny” - nawiązuje do zwyczajowego okrzyku, którym kawalerowie zapraszali panny do tańca.
Pogrzebanie basa to praktykowany na Opolszczyźnie i Śląsku zwyczaj kończący karnawał. W jego ramach odbywa się żartobliwie odgrywany kondukt żałobny, podczas którego w asyście księdza – przebierańca urządza się pogrzeb instrumentów muzycznych.
Barwny korowód grup zapustnych z kujawskich wsi przeszedł w niedzielę ulicami śródmieścia Włocławka, obwieszczając zakończenie karnawału i nadejście postu, a także pożegnanie zimy i nadejście wiosny. Przebierańcy wcielili się w różne postaci i zwierzęta.
Tradycję zapustów, czyli hucznego świętowania ostatnich dni karnawału, która już zanikła w Podlaskiem, przypomina Białostockie Muzeum Wsi. W niedzielę można dołączyć tam do barwnego korowodu, poznać zapustne zwyczaje oraz zjeść tradycyjne pączki.
Zwyczaj jedzenia w Tłusty Czwartek pączków, zwanych pampuchami, zadomowił się w Polsce już w XVII wieku, ale raczej w miastach i na dworach. Na wsi pojawiły się pod koniec XIX i na początku XX wieku. Popularne dzisiaj słodkie i puszyste pączki dawniej jadano ze skwarkami.