Antysowieckie zamieszki z 1956 r., ogólnomiejski strajk z 1970 r. oraz wydarzenia związane z wybuchem Stanu Wojennego w 1981 r. to główne wątki audioprzewodnika „Szczecińskie Grudnie”, opracowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Premiera aplikacji we wtorek 12 grudnia.
Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.
Audioprzewodnik po słynnych rzymskich zabytkach: Koloseum, Forum Romanum i Palatynie przygotowała dla polskich turystów ambasada RP we Włoszech. Polaków oprowadzi aktor Andrzej Seweryn, który użyczył swego głosu.
Muzeum POLIN w Warszawie wprowadziło audioprzewodnik po wystawie głównej w niemieckiej wersji językowej. To centralne miejsce nauki o historii Żydów w Polsce, słusznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem - mówił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.
Do korzystania z mobilnej aplikacji - przewodnika Płocka przeznaczonego na telefony komórkowe, z GPS, zdjęciami zabytków i oprawą muzyczną, zachęca tamtejszy magistrat. O historii miasta opowiada lektor, wcielając się m.in. w postać Bolesława III Krzywoustego.
Wyjątkowy audioprzewodnik po Nikiszowcu – zabytkowej dzielnicy Katowic, polecanej wszystkim turystom odwiedzającym miasto – pozwoli posłuchać jej historii opowiedzianej przez mieszkańców. Narratorem opowieści jest znany dziennikarz Kamil Durczok.
Od połowy kwietnia do końca lipca kilkanaście osób będzie zbierać wywiady do projektu „Stocznia Jest Kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej”. Z rozmów tych powstanie audioprzewodnik po terenach dawnej stoczni. Nabór do udziału w tym przedsięwzięciu, adresowany dla osób od 18 do 30. roku życia, potrwa do 26 marca. Spośród zgłoszeń wybranych zostanie 16 uczestników.