Szef MSZ Radosław Sikorski odwiedził w środę Powązki Wojskowe, gdzie m.in. oddał hołd b. szefom resortu dyplomacji Bronisławowi Geremkowi i Władysławowi Bartoszewskiemu; złożył też kwiaty pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego i odwiedził groby ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
W Białymstoku będzie most noszący imię Władysława Bartoszewskiego - zdecydowali we wtorek radni na wniosek prezydenta miasta. Na moście stoi pomnik upamiętniający tego byłego ministra spraw zagranicznych, odsłonięty przed tygodniem.
Pomnik upamiętniający byłego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego, uroczyście odsłonięto w poniedziałek w Białymstoku. Stanął w centrum miasta, na moście zlokalizowanym między Placem im. Andrzeja Piotra Lussy a Pałacem Branickich.
Władysław Bartoszewski był człowiekiem, który mówił, że należy działać, sprzeciwiać się złu, niezależnie od kosztów – powiedział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO), otwierając konferencję „Polityka i przyzwoitość. Wartości Władysława Bartoszewskiego”.
Dziedzictwo Bartoszewskiego jest niezbywalne i ono nie umrze. Z jego życia możemy czerpać naukę - jak żyć, aby służyć innym, jak pracować, aby Polska miała się jak najlepiej, jak działać na rzecz pojednania narodów - mówił podczas otwarcia wystawy poświęconej Bartoszewskiemu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
100 lat temu, 19 lutego 1922 r., urodził się Władysław Bartoszewski, pisarz, więzień KL Auschwitz, pracownik Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, działacz Rady Pomocy Żydom „Żegota”, uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista w czasach PRL, po 1989 r. dwukrotny minister spraw zagranicznych.
W 100. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego politycy uczcili jego pamięć. Kwiaty na grobie prof. Bartoszewskiego na warszawskich Powązkach złożono w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, obecna była także delegacja Koalicji Obywatelskiej i PSL.
W Senacie otwarto w środę wystawę "Władysław Bartoszewski. Pod tym samym niebem". Bartoszewski był świadkiem i uczestnikiem historii - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas uroczystości.
Wystawę przybliżającą sylwetkę i biografię Władysława Bartoszewskiego, dyplomaty, historyka, byłego ministra spraw zagranicznych, można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ekspozycję podzielono na trzy działy: „Pod prąd”, „Pamięć” i „Pojednanie”.