30 lat temu, 7 sierpnia 1993 r., ukazał się ostatni numer czasopisma „Świat Młodych”. „To było najpopularniejsze pismo wśród młodzieży szkolnej. Od lat 70. ukazywało się trzy razy w tygodniu, było chętnie kupowane, nawet trudno je było dostać w kiosku, oraz naprawdę czytane” – powiedział PAP socjolog i historyk komiksu Adam Rusek.
„Zesłaniec” – historyczne czasopismo podejmujące tematykę Sybiru i wydawane przez Związek Sybiraków zyskało nowego współwydawcę – Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Ukazał się nowy numer współtworzony przez tę instytucję.
W Poznaniu wydany został pierwszy numer „Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej”. Czasopismo poświęcone jest głównie historii NSZZ „Solidarność” w regionie, będzie się ukazywało raz do roku.
Wpływowi pandemii COVID-19 na funkcjonowanie sektora kultury poświęcony jest pierwszy numer periodyku „Connecting Audiences Polska”. Jak podkreślają jego twórcy, to pierwszy w Polsce magazyn dla profesjonalistów w kulturze.
Z powodu błędów formalnych Ministerstwo Obrony Narodowej odmówiło dotacji na wydawanie „Biuletynu Informacyjnego” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Resort nie rezygnuje jednak ze wspierania wydawania tego miesięcznika.
Upowszechnianiu wiedzy o losach Polaków zesłanych i deportowanych w głąb Rosji, a także informowaniu o inicjatywach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ma służyć nowe wydawnictwo instytucji - magazyn "Sybir". Publikacja ma trafić m.in. do szkół w mieście i bibliotek w regionie.
Po 8 latach przerwy ukazał się Rocznik Tatarów Polskich. To najstarsze czasopismo tej społeczności w naszym kraju. Są w nim teksty poświęcone nie tylko historii czy kulturze, ale i teraźniejszości Tatarów w Polsce oraz szerzej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Redaktorzy 11 czasopism, m.in. "Nowej Europy Wschodniej", "Znaku", "Przeglądu Politycznego", "Krytyki Politycznej" i "Czasu Kultury" apelują do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o "pilną rewizję mechanizmu wspierania czasopism".