„Zesłaniec” – historyczne czasopismo podejmujące tematykę Sybiru i wydawane przez Związek Sybiraków zyskało nowego współwydawcę – Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Ukazał się nowy numer współtworzony przez tę instytucję.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Działalność w nowym gmachu rozpoczęło 17 września 2021 r.
"Tematykę Syberii i Sybiru od dziesięcioleci zgłębiają historycy, filolodzy, kulturoznawcy i geografowie. Aż do połowy lat 90. XX w. nie było jednego miejsca, gdzie przedstawiciele różnych nauk mogli podzielić się efektami swoich dociekań. Wtedy powstała idea stworzenia czasopisma, które umożliwiło szersze spojrzenie na tę tematykę" - poinformowało PAP Muzeum Pamięci Sybiru.
Czasopismo "stanowi ważną pozycję dokumentującą i upamiętniającą dramatyczną historię zesłań i deportacji Polaków na Sybir: na Syberię, do Kazachstanu, na Daleki Wschód i w inne rejony Związku Sowieckiego" - mówi prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko.
Wtedy też powstał "Zesłaniec", wydawany od 1996 r. przez Związek Sybiraków. Czasopismo "stanowi ważną pozycję dokumentującą i upamiętniającą dramatyczną historię zesłań i deportacji Polaków na Sybir: na Syberię, do Kazachstanu, na Daleki Wschód i w inne rejony Związku Sowieckiego" - mówi cytowany w komunikacie przesłanym PAP prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko.
Mimo długoletniej tradycji wydawanie czasopisma było zagrożone. Związek Sybiraków zwrócił się o pomoc do białostockiego muzeum.
"Propozycja pomocy przy wydawaniu +Zesłańca+, czyli pisma Rady Naukowej Zarządu Głównego Związku Sybiraków, to zaszczyt, którego się nie spodziewaliśmy i na który spróbujemy w najbliższych latach zasłużyć" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciecha Śleszyńskiego.
Muzeum zostało obok Związku Sybiraków współwydawcą czasopisma. "Wiemy, że po +Zesłańca+ sięgają pasjonaci historii, Sybiracy i ich rodziny. Chcemy zachęcić do zainteresowania się tematem przedstawicieli kolejnych pokoleń. Często widzimy, jak uczniowie, którzy przychodzą do Muzeum Pamięci Sybiru w ramach zajęć szkolnych, nie do końca ze swojej woli, po zetknięciu się przekazem historycznym podanym im w fachowy, atrakcyjny sposób, zaczynają się nim interesować. Zauważają, niejednokrotnie ze zdziwieniem, że historia może być fascynująca! +Zesłańca+ kierujemy także do nich, będziemy go promować w szkołach, szczególnie tych, które na swoich patronów wybrały postaci z grona Sybiraków" - mówi nowy redaktor naczelny czasopisma dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru.
Dostępny jest nowy, 88. numer czasopisma, który zyskał nową oprawę graficzną. Głównym tematem jest zbliżająca się 80. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej. Dotąd "Zesłaniec" był kwartalnikiem, teraz ma ukazywać się dwa razy w roku - poinformowało muzeum. Częścią nowego "Zesłańca" będzie też wydawane dotychczas przez muzeum czasopismo "Sybir", na stronach "Zesłańca" znajdą się informacje poświęcone muzeum i jego działalności.(PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ joz/