W 2025 r. diecezja płocka będzie obchodziła 950-lecie. Jubileuszowe obchody zostaną zainaugurowane już w listopadzie 2024 r., w 880. rocznicę poświęcenia płockiej katedry. Odprawiona zostanie msza za pochowanych tam Piastów.
„Powrót z niepamięci” - „Erasing oblivion”- to tytuł filmu o historii żydowskich rodzin Bomzonów i Brygartów z Płocka. Dokument powstał w ramach nowego projektu Fundacji Nobiscum. Jego premiera znalazła się w programie Europejskich Dni Kultury Żydowskiej 2024, odbywających się pod hasłem „Rodzina”.
W Płocku odsłonięto w sobotę pomnik Marceliny Rościszewskiej (1875–1949), pedagog i działaczki społecznej, którą marszałek Józef Piłsudski odznaczył osobiście Krzyżem Walecznych za zasługi w obronie miasta przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r.
Z początkiem lipca ruszy projekt Fundacji Nobiscum, adresowany do seniorów - „Achawa. Cykl warsztatów i spotkań z historią i kulturą płockich Żydów”. Inspiracją warsztatów plastycznych będzie twórczość Fiszela Zylberberga (1909-1942) oraz braci Feliksa (1921-2016) i Deviego (1914-2002) Tuszyńskich.
Na Cmentarzu Żydowskim w Płocku (Mazowieckie) odczytano w środę imiona i nazwiska 1680 dzieci z tamtejszego getta w 82. rocznicę jego likwidacji przez Niemców. Imiona i nazwiska najmłodszych więźniów płockiego getta ustaliła Fundacja Nobiscum w ramach projektu „Mała księga imion”.
W Płocku uczczono w czwartek pamięć poległych 102 lata temu w obronie miasta przed armią bolszewicką. „Dzisiaj w obronie cywilizacji, w obronie wolności, biją się Ukraińcy” – powiedział podczas uroczystości rocznicowych prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, katedra z historyczną nekropolią Piastów oraz Muzeum Mazowieckie z największą w kraju kolekcją sztuki secesji i art deco zapraszają w Płocku 14 maja na Noc Muzeów. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zorganizuje w tym czasie loty widokowe nad miastem.
W 2022 r. Płock obchodził będzie 210. rocznicę utworzenia Teatru Miejskiego. Było to jedno z pierwszych miast Księstwa Warszawskiego, które zdecydowało się powołać własną scenę. W zaadaptowanym na ten cel kościele Świętej Trójcy, placówka istniała do 1940 r., gdy zabytkowy budynek zburzyli Niemcy.
O tym, jak ważna jest pamięć w dziejach Kościoła, narodu, wspólnoty i rodziny mówił w sobotę biskup Piotr Libera podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w 100. rocznicę odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę miasta przed armią bolszewicką.
Dokładnie 100 lat od 10 kwietnia 1921 r., gdy marszałek Józef Piłsudski odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę przed armią bolszewicką, w katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji ojczyzny, której przewodniczyć będzie bp Piotr Libera.