11 pierwszych miejsc przyznało jury w 81. Konkursie Szopek Krakowskich w kategoriach szopek dorosłych i młodzieżowych. Wystawę prac można oglądać w Pałacu Krzysztofory do 25 lutego.
Ponad 240 prac zostało zarejestrowanych w 81. Konkursie Szopek Krakowskich, który oficjalnie rozpoczął się w czwartek na Rynku Głównym w Krakowie. To rekord wszechczasów – ogłosiło Muzeum Krakowa organizujące to wydarzenie.
Tworzenie szopek jest pasją, bez której żyć już nie potrafię - powiedział PAP Maciej Moszew, który od 1961 r. bierze udział w Konkursie Szopek Krakowskich i jest jednym z najbardziej utytułowanych szopkarzy w historii konkursu. „Mam 83 lata, liczę, że jeszcze 20 do 30 lat będę robił szopki” - dodał.
Laureatów 80. Konkursu Szopek Krakowskich ogłosiło Muzeum Krakowa w niedzielę w Pałacu Krzysztofory. W tym roku w pięciu kategoriach znalazły się łącznie 142 prace, a podczas uroczystości nagrodzono zwycięzców w grupie młodzieży i seniorów. Od poniedziałku szopki można będzie oglądać na wystawie.
Nazwiska zwycięzców 79. Konkursu Szopek Krakowskich ogłoszono podczas niedzielnej uroczystości w stolicy Małopolski. Do rywalizacji stanęli autorzy ok. stu prac, zarówno bardziej doświadczeni, jak i ci, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z szopkarstwem.
W niedzielę w Krakowie ogłoszono nazwiska zwycięzców 78. Konkursu Szopek Krakowskich. Mimo że w tym roku wydarzenie miało niestandardowy przebieg, do rywalizacji ponownie stanęła liczna grupa zarówno doświadczonych twórców, jak i młodzież i dorośli.
W związku z epidemią zmieniły się zasady Konkursu Szopek Krakowskich – w grudniu nie będzie tradycyjnej prezentacji na Rynku Głównym, a twórcy sami, do 30 listopada, muszą dostarczyć prace do Celestatu.
Prace zgłoszone do 77. Konkursu Szopek Krakowskich, który zainaugurowano w czwartkowe przedpołudnie, prezentowane są na Rynku Głównym. W ubiegłym roku szopkarstwo krakowskie trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Kryspin Wolny, Renata i Edward Markowscy, Wiesław Barczewski oraz Jan Kirsz to zdobywcy pierwszych miejsc w 76. Konkursie Szopek Krakowskich. Wyniki jury ogłosiło w niedzielę w Pałacu Krzysztofory. Wystawę pokonkursową można oglądać do 24 lutego w Celestacie.