Kilkunastu byłych więźniów niemieckich obozów uczestniczyło w obchodach 84. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, które w piątek odbyły się w Miejscu Pamięci przy bloku 11 danego obozu. Wspólnie uczcili pamięć ofiar, składając znicze pod Ścianą Straceń.
W 1941 roku z okolic założonego przez okupacyjne władze niemieckie obozu Auschwitz-Birkenau wysiedlono kilka tysięcy osób. 22 kwietnia o 83. rocznicy tych wydarzeń przypomniały zorganizowane przez samorząd uroczystości.
Przy wycince drzew i krzewów zarastających rowy melioracyjne w byłym niemieckim obozie Auschwitz pomagali jako wolontariusze przez cały miniony tydzień uczniowie z technikum leśnego w Brynku (Śląskie). Muzeum Auschwitz podkreśla, że młodzi ludzie poznali też historię obozu.
80 lat temu, 20 lutego 1944 r., w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen został zamordowany Florian Marciniak, naczelnik i współtwórca Szarych Szeregów. Uważany był za jednego z najzdolniejszych i najodważniejszych spośród dowódców podziemnego harcerstwa.
Będąc tu, byłyśmy świadkami cierpienia bitych i sponiewieranych, zniewolonych ludzi, więźniów. Tego zapomnieć się nie da i nie można – mówiła Maria Kowalska, była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. We wtorek na terenie dawnego obozu odbyły się obchody 78. rocznicy oswobodzenia.
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth zaapelowała w 90. rocznicę utworzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau o jedność przy ochronie tego miejsca pamięci. Roth potwierdziła zaangażowanie władz RFN w dalszy rozwój pracy edukacyjnej – poinformowało w środę biuro prasowe rządu. Jak podkreślono w oświadczeniu, obóz koncentracyjny w Dachau już w latach 30. XX wieku stał się synonimem nazistowskiego terroru.
90. rocznica powstania niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau zostanie upamiętniona specjalną wystawą, otwartą przez premiera Bawarii Markusa Soedera (CSU). Tymczasem w tle od dłuższego czasu toczy się gorący spór o renowację i finansowanie tego miejsca pamięci – informuje portal BR24. W obozie w Dachau Niemcy zabili ponad 41,5 tys. więźniów.
„Auschwitz Bauleitung. Projektowanie obozu śmierci” to nowa polsko-angielska publikacja Muzeum Auschwitz. Jej autor, dyrektor placówki Piotr Cywiński, przybliżył wstrząsający obraz obozu, jako machiny śmierci zaprojektowanej w najmniejszym szczególe – podało muzeum.
Makietę nazistowskiego, a potem komunistycznego obozu Zgoda w Świętochłowicach (Śląskie) odsłonięto we wtorek przed dawną obozową bramą. Ma to być pierwszy etap tworzenia miejsca pamięci wszystkich ofiar obozu, na który mają złożyć się też m.in. pomnik, park pamięci i instytucja muzealna.
W poznańskim Forcie VII uczczono ofiary niemieckiej okupacji z lat 1939–1945 oraz zainaugurowano przypadający w kwietniu Miesiąc Pamięci Narodowej. W tym roku centralnymi postaciami obchodów zostali członkowie rodziny Hoffów z Rogalinka.