Sąd Rejonowy w Ełku uznał proboszcza z Nowej Wsi Ełckiej za winnego zniszczenia starego ewangelickiego cmentarza Mazurów i skazał go za to na 9 tys. zł grzywny i 14 tys. zł nawiązki. Razem z proboszczem skazano mężczyznę, który kierował pracami na nekropolii.
105 lat temu, 15 stycznia 1918 r., zmarł Wojciech Kętrzyński, badacz dziejów Pomorza, Warmii i Mazur, historyk, bibliotekarz, publicysta i poeta, wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. „Przywrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom” – przyjęło się o nim mówić.
Szczegółową mapę z XVI wieku, przedstawiającą drogę wodną z Rynu przez Wielkie Jeziora Mazurskie i rzekę Pisę do granicy zakonu krzyżackiego (Księstwa Prus) z Mazowszem, w archiwum w Berlinie-Dahlem odnalazł historyk z Olsztyna.
Przy parafii ewangelicko-metodystycznej w Starych Juchach na Mazurach powstaje izba pamięci poświęcona Mazurom i ich historii. Parafia prosi o przekazywanie pamiątek, które pomogą przedstawić ich losy. Izba pamięci poświęcona Mazurom ma być otwarta wiosną, aktualnie trwa remont pomieszczeń w parafii ewangelicko-metodystycznej, w której będzie się mieściła.
W lesie nad jeziorem Jeziorak na Mazurach przypadkowo odnaleziono ukryte w ziemi w 1945 r. rodzinne pamiątki i część dobytku pruskiego rodu hrabiów Finckensteinów, dawnych właścicieli dworu w Gubławkach. Znalezisko zaprezentowano w piątek w Iławie.
Obchody setnej rocznicy śmierci wybitnego etnografa i historyka Wojciecha Kętrzyńskiego odbyły się w poniedziałek w Kętrzynie. Podczas uroczystości władze miasta przekazały wrocławskiemu Ossolineum medalion pochodzący z dawnego nagrobka Kętrzyńskiego we Lwowie.
Mija 100 lat od śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego, etnografa i badacza prusko-mazurskiej historii. Jako dyrektor i współtwórca wielkości Zakładu im. Ossolińskich we Lwowie był też kustoszem naszej narodowej pamięci - przypomina historyk prof. Stanisław Achremczyk.
Istotą tożsamości mazurskiej jest obok pochodzenia słowiańskiego, polskiego, wyznanie luterańskie. Dzięki Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu możliwe było zachowanie odrębności Mazurów - ocenił w czwartek badacz losów Mazurów prof. Andrzej Sakson.
Szkoła podstawowa w Elgnówku k. Olsztynka nosi od soboty imię mazurskiego poety, pisarza i publicysty Erwina Kruka. Zmarły w marcu tego roku twórca był postacią niezwykle zasłużoną dla życia społecznego, zachowania tożsamości i dziedzictwa kulturowego regionu.