W poniedziałek zakończyła się rejestracja kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w Uniwersytecie Śląskim. W naborze podstawowym w katalogu internetowej rejestracji kandydatów dostępnych było 69 kierunków I stopnia i 10 kierunków jednolitych magisterskich.
Od pierwszego października, jeśli sytuacja pandemiczna nie ulegnie pogorszeniu - nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie wrócili na uczelnie w pełnym trybie stacjonarnym – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Kierunkowskaz Kariery - bezpłatny cykl wydarzeń online organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Perspektywy - ma pomóc maturzystom podjąć decyzję o wyborze kierunku studiów i uczelni. W wirtualnych spotkaniach będzie można wziąć udział między 22 a 26 czerwca - poinformował resort nauki.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przygotowuje nowy kierunek studiów podyplomowych – antropologię sądową w praktyce. „To pierwsze w Polsce studia z takim programem” – mówi Anita Szczepanek, kierownik studiów. W Polsce tylko kilka osób wykonuje zawód antropologa sądowego.
Doktorant będzie miesięcznie dostawał początkowo ok. 2 tys. zł, a potem 3 tys. zł netto. W czasie otrzymywania stypendium nie będzie mógł być zatrudniony w uczelni. O zmianach, jakie po reformach uczelni czekają młodych naukowców, mówi PAP wiceminister nauki Piotr Mueller.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę oraz wydała rozporządzenie dotyczące rządowego programu "Studia dla wybitnych". Program ten zakłada wsparcie finansowe dla wybitnych studentów, którzy chcą studiować na najlepszych uczelniach świata.
Przekazywanie pamięci o Holokauście oraz kultura tolerancji - tak brzmi nazwa nowego kierunku studiów podyplomowych na uniwersytecie w Neapolu. Wykłady poświęcone będą m.in. metodom nauczania o Zagładzie, a także zjawisku negacjonizmu.
Studenci z Ukrainy, USA, Indii i Haiti zostali laureatami piątej edycji Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce "Interstudent". Na polskich uczelniach studiuje obecnie ok. 40 tys. cudzoziemców, co stanowi ok. 2,7 proc. ogółu studentów.
Rozwiązania, które sprawią, że studiowanie łatwiej będzie można łączyć z wychowywaniem dzieci, chce wypracować resort nauki z pomocą Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW. Chodzi m.in. o zachęcanie uczelni do tworzenia żłobków.