Z recitalem piosenek Hanki Ordonówny, głównie żołnierskich, wystąpiła w czwartek w Nowym Jorku Anna Maria Adamiak, polska śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa. Zaprezentowała je w Instytucie Piłsudskiego.
Polski Instytut Teatralny (PIT) w Nowym Jorku zaprezentował w niedzielę amerykańską premierę sztuki Kazimierza Brauna „Powrót Ordonki”. Na scenie Fundacji Kościuszkowskiej wypełniają ją także piosenki z repertuaru tej aktorki kabaretowej i teatralnej.
We wtorek na murach ogrodzenia SP nr 221 przy ul. Żelaznej 71 odsłonięto tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę. Dom, w którym urodziła się artystka, mieścił się po drugiej stronie ulicy, przy Żelaznej 68 - poinformował wolski ratusz.
Słysząc jej nazwisko myślimy przede wszystkim „Miłość ci wszystko wybaczy”, ale to tylko niewielki fragment niezwykłego życiorysu Hanki Ordonówny, artystki i hrabianki. Była więźniem gestapo i NKWD. Zesłańcem w tuczarni świń. A po zwolnieniu delegatką Polskiej Armii ds. polskiej ludności, organizatorką sierocińca i uczestniczką słynnej ewakuacji dzieci do Indii. I to wszystko mimo postępującej choroby płuc.
Nie była pięknością, nie miała scenicznego głosu, ale promieniowała magnetyzmem przyciągającym publiczność – pisze Anna Mieszkowska we właśnie wydanej biografii Hanki Ordonówny. To historia polskiego kopciuszka – ubogiej dziewczyny, która stała się największą gwiazdą II RP.
8 września 1950 roku w Bejrucie zmarła Hanka Ordonówna, jedna z największych gwiazd przedwojennych scen kabaretowych i teatralnych. Jej szlagiery "Na pierwszy znak" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" należą do klasyki polskiej muzyki.
Podczas II wojny światowej dzieci i młodzież z Polski znalazły się w ponad dwudziestu krajach świata. Wszędzie tam zorganizowano tam liczne przedszkola, placówki opiekuńcze, szkoły. Było to wielkie osiągnięcie polskiego rządu.