14 spośród 120 zgłoszonych książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Tegoroczną laureatkę bądź laureata poznamy 19 października. Wcześniej, bo z początkiem września, wyłoniona zostanie finałowa siódemka.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział w poniedziałek PAP w Bratysławie, że formaty środkowoeuropejskie są podstawą polskiej polityki zagranicznej i racją stanu. Profesor Gliński uczestniczy w spotkaniu szefów resortów kultury Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Polski tworzą Czechy, Słowacja i Węgry.
Instytut De Republica – wspólnie z Instytutem im. gen. Władysława Andersa, Akademią Zamojską oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie – uruchomił rekrutację do „Seminarium Środkowoeuropejskiego” – cyklu debat i wykładów z udziałem czołowych badaczy stosunków międzynarodowych regionu Europy Środkowej.
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie obchodzi 30-lecie swojej działalności. Naszą misją było i jest opowiadanie i edukowanie o dziedzictwie Europy Środkowej w sposób, który łączy i pozwala zrozumieć punkt widzenia naszych sąsiadów – mówiła w rozmowie z PAP dyrektor MCK Agata Wąsowska-Pawlik.
Senat przyjął w czwartek uchwałę w trzydziestą rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej (V4), która powstała 15 lutego 1991 podczas spotkania prezydentów Polski Lecha Wałęsy i Czechosłowacji Václava Havel oraz premiera Węgier Józsefa Antalla.
Na jednym z placów w centrum Pragi zainaugurowano w poniedziałek wystawę o kościele w czasach totalitarnych i o drodze do wolności Europy Środkowej. Wystawę zorganizował Instytut Polski w Pradze w 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej.
Europa Środkowa to obszar dynamicznego rozwoju, aspirujący do kategorii cywilizacyjnych centrów – napisał prezydent Andrzej Duda w przetłumaczonej na cztery języki publikacji „Europa Środkowa – wspólnota aspiracji”, która po polsku ukazała się w periodyku „Wszystko, co najważniejsze”.
W obchodzonym w wielu państwach Dniu Zwycięstwa nie powinno zapominać się o zbrodniach komunizmu, do jakich doszło w Europie Wschodniej po upadku nazizmu – pisze w piątek szwedzka gazeta „Dagens Nyheter”.
Wkład i znaczenie Europy Środkowej w procesie, który 30 lat temu doprowadził do upadku Muru Berlińskiego, wspólnie podkreślą 9 listopada w Berlinie prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz prezydent Niemiec – mówi PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Perspektywy stojące przed Europą Środkową w XXI były w czwartek tematem konferencji naukowej inaugurującej debaty Instytutu Europy Środkowej, nowo utworzonego przez Narodowy Uniwersytet Służby Publicznej w Budapeszcie. Polskim gościem był prof. Andrzej Nowak.