Krzysztof Męciński został dyrektorem szczecińskiego oddziału IPN – podał we wtorek rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, Rafał Leśkiewicz. Nowy dyrektor był dotychczas naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie.
Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje osób, które zostały pokrzywdzone przez sądy i kolegia ds. wykroczeń w związku ze swoją działalnością w okresie stanu wojennego. IPN podejmuje kroki prawne, aby unieważnić wydane wobec nich orzeczenia.
Uczniowie-wolontariusze ze szczecińskich szkół sprzątali w sobotę tereny przy pomnikach poświęconych bohaterom wojennym na Cmentarzu Centralnym. Jak wskazywali organizatorzy, w akcji IPN „Opiekujmy się miejscami pamięci” chodzi o zaangażowanie młodych ludzi w upamiętnianie historii.
Otwarte zawody w biegu i strzelectwie upamiętniające zamordowanego w Charkowie sportowca, żołnierza i lekarza Juliana Grunera organizuje szczeciński oddział IPN. Memoriał odbędzie się w Puszczy Bukowej w niedzielę.
Ponad 50 orzeczeń unieważniających wyroki skazujące Wojskowego Sądu Rejonowego z lat 1946–1955 uzyskali prokuratorzy ze szczecińskiego IPN w ciągu ostatniego półrocza. Otwiera to represjonowanym i ich rodzinom drogę do domagania się zadośćuczynienia i odszkodowań od Skarbu Państwa.
O trudnych losach Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. Jachna, sanitariuszki z 5. Brygady Wileńskiej AK, będzie można usłyszeć w audiobooku wydanym przez Oddział IPN w Szczecinie. Premiera nagrania "Nie było czasu na strach..." odbyła się w środę w Filharmonii w Szczecinie.
Kalendarz "Panny Niezłomne 2014", prezentujący postaci m.in. sanitariuszek i łączniczek zaangażowanych w działania na rzecz niepodległości Polski, w których role wcieliły się uczennice szczecińskich szkół i studentki, został pokazany w środę w Szczecinie.