Jeden z najlepiej zapowiadających się polskich poetów pokolenia Kolumbów, Tadeusz Gajcy, zginął 80 lat temu - 16 sierpnia 1944 roku. Przed śmiercią w Powstaniu Warszawskim zdążył opublikować zaledwie dwa tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury.
80 lat temu, 16 sierpnia 1944 r., Stalin odcina się od "warszawskiej awantury". Powstańcom udaje się zdobyć pozycje na ul. Stawki, lecz wycofują się pod naporem wroga. Na ul. Przejazd giną poeci pchor. Zdzisław Leon Stroiński ps. "Chmura" i strzelec Tadeusz Gajcy ps. "Topór". Umiera kompozytor i oficer AK Roman Padlewski.
Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów - powiedział Stanisław Pigoń, komentując wstąpienie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego. W Powstaniu Warszawskim zginęli także inni poeci, m.in. Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Krystyna Krahelska.
Sejm podjął we wtorek uchwałę ws. upamiętnienia poety pokolenia Kolumbów, Tadeusza Gajcego w 100. rocznicę urodzin "w uznaniu jego zasług dla polskiej niepodległości i polskiej kultury" - głosi uchwała.
Jeden z najlepiej zapowiadających się polskich poetów pokolenia Kolumbów, Tadeusz Gajcy, urodził się 100 lat temu - 8 lutego 1922 roku. Przed śmiercią w Powstaniu Warszawskim zdążył opublikować zaledwie dwa tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury.
Gajcy przede wszystkim wierzył w dobro i prawdę - powiedział we wtorek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 100 rocznicy urodzin śp. Tadeusza Gajcego.
16 sierpnia, 75 lat temu w kamienicy wysadzonej przez Niemców poległ żołnierz AK Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, jego życie wciąż przypomina nam o sile miłości, także tej do ojczyzny – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Wiersze Baczyńskiego, Gajcego, Trzebińskiego - poetów Powstania Warszawskiego - znalazły się w kolekcji wierszy „Poeci zabrani przez wojnę”, które udostępniono ostatnio w bibliotece cyfrowej „Wolne Lektury”. W kolekcji znalazły się także utwory mniej znanych, nieco zapomnianych poetów czasów okupacji.
8 lutego 1922 roku w Warszawie urodził się Tadeusz Gajcy, jeden z najlepiej zapowiadających się polskich poetów pokolenia Kolumbów. Przed śmiercią w Powstaniu Warszawskim zdążył opublikować zaledwie dwa tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury.
Wiele kontrowersji wzbudzało i nadal wzbudza zaangażowanie jednego z najciekawszych poetów pokolenia Kolumbów Tadeusza Gajcego w działalność ultraprawicowej Konfederacji Narodu - pisze Stanisław Bereś we właśnie opublikowanej biografii poety "Gajcy. W pierścieniu śmierci".