Ks. Jerzy Popiełuszko należał do niewielkiego grona kapłanów wspierających opozycję – w latach 1980–81 głównie NSZZ „S” (zwłaszcza w pobliskiej Hucie Warszawa), lecz także podchorążych z Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, którzy zastrajkowali w obronie swej niezależności, a po wprowadzeniu stanu wojennego – tworzącego się podziemia. Angażował się również w pomoc dla prześladowanych, m.in. w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, którego był współorganizatorem. Popularność przyniosły mu msze za ojczyznę, odprawiane w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu po 13 grudnia 1981 r., i patriotyczne kazania. Za to wszystko zapłacił wysoką cenę.
Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki, na której czele stanął prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zadaniem będzie m.in. weryfikacja stanu badań dotyczących kultu błogosławionego męczennika - poinformowała archidiecezja warszawska.
Jeszcze w październiku przed warszawskim sądem mają rozpocząć się przesłuchania świadków w procesie oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki w 1983 roku. Pierwsi mają być słuchani byli funkcjonariusze SB, sąd wyznaczył terminy rozpraw do końca stycznia 2025 r.
Ks. Jerzy Popiełuszko został zabity z nienawiści, bo żył Ewangelią, głosił prawdę, upominał się o sprawiedliwość i prawdę, o godność i wolność każdego człowieka - powiedział w niedzielę w Bydgoszczy prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.
Nauczanie ks. Jerzego Popiełuszki skupiało się na głoszeniu prawdy i wolności wewnętrznej, zwłaszcza wolności od nienawiści, zemsty czy strachu - powiedziała PAP autorka biografii kapelana Solidarności dr Milena Kindziuk.
W Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie wyświetlona została okolicznościowa iluminacja - poinformowała w sobotę wieczorem na platformie X Kancelaria Prezydenta.
Ks. Jerzy Popiełuszko "uosabia łagodne polskie oblicze walki przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi" - podkreśla w sobotę francuski dziennik "Le Figaro" w obszernym materiale na stronie internetowej, przypominającym o 40. rocznicy zamordowania kapłana.
W 1989 roku wolni Polacy zwyciężyli. Dzięki wysiłkowi tamtego pokolenia, księdza Jerzego, mamy dzisiaj wolną Polskę. Niestety, nie wszyscy i nie zawsze potrafią to docenić - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie sobotniej mszy świętej, upamiętniającej 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Ks. Jerzy Popiełuszko to jest błogosławiony na nasze czasy, dzisiaj potrzebujemy takiego przykładu, potrzebujemy takiej odwagi, potrzebujemy też wsparcia, gdy musimy przyznać się do Pana Jezusa - powiedział w sobotę w Toruniu abp Wiesław Śmigiel.
Złożeniem kwiatów pod białostockim pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki władze województwa podlaskiego i miasta Białystok uczciły w sobotę 40. rocznicę męczeńskiej śmierci zamordowanego przez SB kapelana NSZZ "Solidarność". Kapłan pochodził z Białostocczyzny.