Polskie Centrum Kultury w Seattle wystawiło w sobotę monogram „Powrót Norwida” Kazimierza Brauna w wykonaniu Marka Probosza. Przedstawia on swój spektakl jako współczesny dialog aktora z pianistą, w którym Norwid pulsuje emocjami i prowokuje każdą myślą.
Cyprian Norwid powinien być wzorem dla współczesnej kultury, bo mówił o wartościach i patriotyzmie – powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podpisując list intencyjny ws. powstającego Muzeum Norwida w Dębinkach na Mazowszu.
Wystawy, filmy, publikacje, spektakle, premiera opery – to niektóre wydarzenia obchodzonego właśnie Roku Norwidowskiego, ustanowionego przez Sejm RP w 200. rocznicę urodzin poety przypadającą 24 września. Najwięcej wydarzeń planowanych jest właśnie w tym czasie.
Cyprian Kamil Norwid jest takim poetą, którego twórczość okazuje się ważna w trudnych czasach – mówi PAP prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak z zespołu redakcyjnego pierwszego krytycznego wydania „Dzieł wszystkich” Norwida, którego kolejne tomy ukazują się już od kilku lat.
Tablicę upamiętniającą Cypriana Kamila Norwida odsłonięto w środę na Uniwersytecie Opolskim. To oryginał, którego replika wisi na budynku Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku. Do Opola przywiózł ją mieszkający w Stanach Zjednoczonych działacz polonijny Ryszard Druch.
Niedoceniany za życia, po latach wyniesiony do panteonu polskich wieszczów - 24 września 1821 roku w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz, rysownik i myśliciel.
Teatr Narodowy w Warszawie wystawi w nowej interpretacji sztukę "Aktor" Cypriana Norwida. Historię o arystokracie, którego finansowa ruina zmusza do bycia aktorem, wyreżyserował Michał Zadara. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę.
Wiesław Michnikowski, Krzysztof Gierałtowski, Krzysztof Boczkowski, Alicja Knast oraz Iwan Wyrypajew to laureaci Nagród im. Cypriana Kamila Norwida. Uroczystość wręczenia odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku nagrody rozdano po raz 10. Jej laureatami są ludzie sztuki – muzycy, pisarze, plastycy, aktorzy i reżyserzy, realizujący swoje artystyczne przedsięwzięcia na Mazowszu.