Nie żyje Dominik Kuta, wokalista, instrumentalista, kompozytor, najbardziej znany ze współpracy z zespołem Czerwone Gitary. Informację o śmierci artysty potwierdziła w rozmowie z PAP jego była żona Laura Łącz.
Zanim Krzysztof Klenczon trafił do zespołów Czerwone Gitary czy Trzy Korony, w swoim rodzinnym mieście – Szczytnie – pracował krótko jako inwentaryzator w spółdzielni Zjednoczenie. Akta osobowe, m.in. własnoręcznie napisany życiorys, trafiły teraz do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie).
80 lat temu, 14 stycznia 1942 r., urodził się Krzysztof Klenczon, wokalista, gitarzysta, kompozytor. „Jego muzyka z jednej strony była ostra i dynamiczna, a z drugiej łagodna i liryczna. Pewnie dlatego przylgnęło do niego określenie +zbuntowany anioł+” - powiedział PAP Jerzy Skrzypczyk z Czerwonych Gitar.
Seweryn Krajewski, lider legendarnych Czerwonych Gitar i autor znanych piosenek, takich jak „Niech żyje bal”, w poniedziałek skończył 75 lat. W rozmowie w PAP dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska wyraziła przekonanie, że o zawrotnym sukcesie Czerwonych Gitar zdecydowało połączenie talentów Krajewskiego i Krzysztofa Klenczona. Krajewski nie czuł się jednak dobrze w roli lidera. Nigdy nie lubił stać na froncie - podkreśliła.
"Anna Maria”, "Biały Krzyż", "Matura ", "Nikt na świecie nie wie", „Takie ładne oczy" - to tylko niektóre powszechnie znane przeboje zespołu Czerwone Gitary, który powstał 50 lat temu w Trójmieście (3 stycznia 1965 roku).
Zespół Czerwone Gitary po raz pierwszy w swej blisko 50-letniej historii zagra koncert z orkiestrą - 16 listopada w Sali Kongresowej w Warszawie. Jak podkreślił perkusista Jerzy Skrzypczyk wykonane zostaną wszystkie największe przeboje grupy.
Dwunastu wykonawców zakwalifikowało jury do ostatniego etapu I Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku, mieście, w którym urodził się twórca tak popularnych utworów jak "Kwiaty we włosach", "Biały krzyż", "Historia jednej znajomości". Finał konkursu w sobotę.