Piosenki Ireny Jarockiej przetrwały próbę czasu. Nadal są chętnie słuchane i śpiewane zarówno przez starszych, jak i młodszych. Często są to wykonania różniące się od pierwowzoru, nieraz bardzo współczesne - powiedziała PAP.PL Mariola Pryzwan, autorka książki "Irena Jarocka o sobie", która ma dziś premierę.
10 lat temu, 21 stycznia 2012 r., zmarła Irena Jarocka, piosenkarka, wykonawczyni przebojów „Motylem jestem”, „Wymyśliłam cię”, „Kawiarenki”. Jako „uosobienie klasy i wdzięku”, „jedną z najpiękniejszych, najbardziej uzdolnionych muzycznie piosenkarek” zapamiętali ją przedstawiciele środowiska muzycznego.
Na oliwskim skwerze u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza – w okolicy, gdzie Irena Jarocka spędziła dzieciństwo i młodość – został w środę odsłonięty jej pomnik, przedstawiający artystkę w scenicznej pozie, z mikrofonem w ręku.
Ruszył konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Ireny Jarockiej, który ma stanąć na skwerze w Gdańsku Oliwie. Zwycięska koncepcja zostanie zrealizowana i dofinansowana kwotą 150 tys. zł. Artyści mogą składać prace do 1 marca 2021 r.
Dwa nowe pomniki - aktywnego uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., publicysty i pisarza Lecha Bądkowskiego, oraz piosenkarki Ireny Jarockiej powstaną w Gdańsku. Stosowne uchwały przyjęła w czwartek jednomyślnie Rada Miasta Gdańska.
Pogrzeb zmarłej w sobotę piosenkarki Ireny Jarockiej odbędzie się w piątek 27 stycznia na warszawskich Starych Powązkach. Nabożeństwo żałobne w intencji zmarłej Ireny Jarockiej zostanie odprawione w piątek 27 stycznia o godz. 13 w Kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach, po czym nastąpi odprowadzenie urny z prochami zmarłej do katakumby na miejscowym cmentarzu.