Kukiełki, marionetki, lalki żyworękie można podziwiać na wystawie „Lalki w Ateneum” w galerii Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Dorośli oraz dzieci zobaczą elementy scenografii pochodzące z archiwalnych przedstawień katowickiej sceny.
Domki dla lalek są nie tylko zabawkami, ale spełniają też funkcję edukacyjną, diagnostyczną i terapeutyczną. Historia zabawek w Polsce jest marginalizowana, a przecież stanowi część naszego dziedzictwa kulturowego - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek Aneta Popiel-Machnicka.
Historię kobiet w ostatnich dziesięcioleciach przybliży wystawa „Barbie – nieznane oblicza”, którą przygotowuje Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Za pomocą lalek pokazana będzie zmiana roli kobiet oraz problemy, z którymi musiały sobie radzić.
Pięć lalek – w tym tytułową bohaterkę animowanego filmu „Astra”, który wyreżyseruje Michał Łubiński – zaprezentowali w czwartek lalkarze z Łodzi. To twórcy związani m.in. z produkcją „Wyspy psów” Wesa Andersona i nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton.
Marionetki, kukiełki, pacynki, lalki teatru cieni i jawajki prezentowane są na wystawie „Lalki: teatr, film, polityka” w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Wernisaż w poniedziałek o godz. 19.
Ekspozycję prezentującą ponad 30 lalek-rzeźb wykonanych z papieru pakowego, czerpanego i bibuły można oglądać od soboty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Wystawa prezentuje 32 papierowe rzeźby powstałe w latach 2009–2018.
Przygotowujemy wspólnie projekt dosyć ryzykowny, bo "Niepodległość słoików" będzie chyba pierwszym w naszym kraju stand-upem z lalkami - powiedział we wtorek PAP aktor Rafał Rutkowski. Premiera "Niepodległości słoików" - 28 września w Teatrze WARSawy.
Na przestrzeni lat twórczość i wizerunek Fridy Kahlo, meksykańskiej artystki, feministki i komunistki wykorzystywane były w promocji wielu produktów. Firma Mattel, producent lalek Barbie, stworzył lalkę Fridy Kahlo - podały media w sobotę.