Na Litwie religią dominującą jest katolicyzm, wyznawany przez około 80 proc. społeczeństwa, jednak w litewskich tradycjach zaduszkowych dojrzeć można ślady dawnych pogańskich wierzeń i obrzędów. Chodzi przede wszystkim o dawny zwyczaj obcowania żywych i umarłych.
We Lwowie uczczono 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Przedstawiciele konsulatu RP i mieszkańcy miasta złożyli we wtorek kwiaty i wieńce pod tablicą na domu przy ul. Łyczakowskiej 55, w którym urodził się poeta i gdzie mieszkał wraz z rodziną w latach 1924 – 1933.
Katedra we Lwowie, kolegiata w Ołyce, Muzeum Słowackiego w Krzemieńcu to niektóre z cennych budynków na terenie Ukrainy, których konserwacją zajmuje się państwo polskie. O opiece nad zabytkami w Ukrainie mówi historyczka sztuki Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Blisko czterysta osób wyruszyło we wtorek rano z Białegostoku w 32. ogólnopolskiej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. W związku z sytuacją międzynarodową, pątnicy znowu nie idą przez Białoruś.
Polszczyzna Melchiora Wańkowicza ma smak i zmysłową urodę. Wino jest dostałe, mocne wonne, rzetelnie człowiecze – pisano o języku pisarza - autora „Szczenięcych lat”, „Ziela na kraterze”’ „Bitwy o Monte Cassino” i kilkudziesięciu innych dzieł - którego Sejm ustanowił patronem 2024 roku.
Tradycyjne wileńske palmy, pisanki zdobione woskiem, ale też wielkanocne ozdoby, ceramikę czy specjały kuchni polskiej, litewskiej czy tatarskiej, można znaleźć na Wielkim Jarmarku Kaziukowym, który w sobotę rano rozpoczął się w Białymstoku. Potrwa do niedzieli.
Działacze na rzecz polskości na Kresach zostali uhonorowani nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”. „Dziękuję za codzienną troskę i pamięć o Kresach, która buduje naszą dzisiejszą tożsamość i narodową wspólnotę” – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.