„Upupienie”, „gęba”, „łydka” – przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie Centrum Kultury online od 8 maja przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr – spektakl „Ferdydurke” – napisano na Facebooku CK w Lublinie.
Może choć trochę pomożemy naszej obolałej ojczyźnie, jeśli młodszych od nas będziemy namawiać, by przeczytali i przemyśleli Gombrowiczowski „Dziennik” - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Franaszek, literaturoznawca, biograf Miłosza i Herberta w 50. rocznicę śmierci autora „Ferdydurke”.
Powieść Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” znalazła się na liście uznanych światowych pozycji literatury pięknej, które nigdy nie ukazały się w języku fińskim. Zbiór tytułów, które należałoby przetłumaczyć na fiński opublikował w niedzielę dziennik „Helsingin Sanomat”.
XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpoczyna się w sobotę w Radomiu (Mazowieckie). Organizatorem imprezy jest m.in. radomski Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, który na tę okazję przygotował premierę „Ferdydurke” w reż. Aliny Moś–Kerger.
Dla mnie najważniejsza jest relacja człowiek - człowiek, zderzenie jednego kosmosu z drugim kosmosem - powiedziała we wtorek PAP Magdalena Miklasz, reżyser nowego przedstawienia na Scenie na Woli. Premiera "Ferdydurke" wg Witolda Gombrowicza - 29 czerwca.
"Pupa" - taki tytuł nosi balet do muzyki Stanisława Syrewicza, inspirowanej powieścią Witolda Gombrowicza, którego premiera odbędzie się w sobotę na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.
Jerzy Skolimowski urodził się 5 maja 1938 r. w Łodzi. Uczył się w gimnazjum w Pradze, razem z Miloszem Formanem i Vaclavem Havlem. „To była w ogóle jedyna tego typu szkoła w Europie Centralnej w stylu angielskich szkół – z internatem, dla samych chłopców itd. Potem komunistyczny reżim +zaprosił+ do szkoły dziewczęta”.
Jeszcze pięć spektakli konkursowych zostanie zaprezentowanych w ramach trwającego od soboty w Radomiu X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. W piątek festiwalowe jury ogłosi, kto jest zdobywcą Grand Prix.
Premiera spektaklu "Wspomnienia polskie" zainaugurowała w sobotę X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. O Grand Prix walczyć będzie dziesięć teatrów z Polski oraz z Francji, Niemiec, Białorusi i Argentyny. Festiwal potrwa do piątku.
III Panel Gombrowiczowski rozpoczyna się w piątek w Muzeum Gombrowicza we Wsoli k. Radomia. W ramach imprezy odbędzie się spotkanie z argentyńskim pisarzem i przyjacielem Witolda Gombrowicza - Miguelem Grinbergiem oraz wdową po Gombrowiczu – Ritą Gombrowicz.