65 lat temu, 4 sierpnia 1958 r., odbyła się premiera filmu „Ostatni dzień lata”, debiutu reżyserskiego Tadeusza Konwickiego. Nakręcony minimalnymi środkami - zyskał międzynarodową sławę.
Próbowaliśmy stworzyć przestrzeń, w której eksplozja życia, +nienażarcie się życiem+ młodych ludzi może jak najpełniej wybrzmieć - mówił PAP, przed piątkową premierą „Kroniki wypadków miłosnych” wg powieści Konwickiego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, reżyser Jarosław Tumidajski.
Dzisiaj z dystansu myślę, że „Salto” to jest arcydzieło. Rzadki przypadek filmu, który wyprzedza swój czas – ocenia w rozmowie z PAP krytyk i członek Europejskiej Akademii Filmowej prof. Tadeusz Lubelski. Mija 55 lat od premiery filmu Tadeusza Konwickiego.
Popularność, jaką cieszył się Iwan wśród czytelników „Kalendarza i klepsydry” Tadeusza Konwickiego już w latach 70. dowodzi, że szaleństwo na punkcie kotów zaczęło się na długo przed erą internetu. Żywot najsłynniejszego kota polskiej literatury przedstawia opublikowana właśnie ilustrowana biografia „Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz”.
Tadeusz Konwicki był na gruncie polskim prekursorem lansowania kotów w kulturze, trendu, który doprowadził obecnie do dominacji kotów w internecie. „Duch Kota Iwana chce być celebrytą” – mówi Maria Konwicka, która właśnie opublikowała tom wspomnień „Byli sobie raz”.
W 2019 r. w mieszkaniu Tadeusza Konwickiego będą gościć pierwsi tłumacze literatury polskiej - poinformowało w poniedziałek ministerstwo kultury. Mieszkanie przy ul. Górskiego w Warszawie zostało kupione i odrestaurowane w ubiegłym roku przez Instytut Książki ze środków MKiDN.
Mieszkanie, w którym mieszkał Tadeusz Konwicki zostało zakupione przez Instytut Książki - poinformowało MKiDN. Zachowanie wyjątkowego charakteru tego miejsca oraz upamiętnienie osoby twórcy to główne cele inwestycji - napisano.
„Salto”, „Ostatni dzień lata” i „Jak daleko stąd, jak blisko” – te filmy Tadeusza Konwickiego oglądać będzie można od 24 do 26 czerwca w warszawskim Kinie Kultura. 22 czerwca przypadła 90. rocznica urodzin artysty.
90 lat temu, 22 czerwca 1926 roku, urodził się Tadeusz Konwicki, pisarz, reżyser i scenarzysta; autor powieści „Rojsty”, "Sennik współczesny", "Wniebowstąpienie", „Kompleks polski”, "Mała Apokalipsa", „Kronika wypadków miłosnych” i „Bohiń” oraz filmów "Ostatni dzień lata", "Zaduszki", "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko", „Dolina Issy” i „Lawa”. Był zarówno partyzantem antysowieckiego podziemia, jak i zaangażowanym marksistą, wreszcie - sceptycznym obserwatorem dziejów.