Pokazami musztry, salwami z muszkietów i armat oraz zapaleniem zniczy pod obeliskiem upamiętniającym Bitwę pod Oliwą i na grobie dowódcy polskiej floty Arenda Dickmanna – w ten m.in. sposób w Gdańsku uczczona zostanie w sobotę 390. rocznica tej morskiej potyczki.
Senatorowie przyjęli w czwartek uchwałę w 360. rocznicę Ślubów Lwowskich złożonych przez króla Jana Kazimierza. Senat oddaje w niej hołd przodkom, którzy w obliczu wojny "znaleźli ratunek i nadzieję oddając się pod opiekę Matki Bożej" - głosi uchwała.
Bitwa pod Tczewem, stoczona między wojskami polskimi i szwedzkimi w sierpniu 1627 roku, nie doczekała się dotychczas osobnego opracowania. Poświęcona temu starciu książka „Tczew 1627” Jakuba Pokojskiego nie tylko wypełnia lukę w polskiej historiografii militarnej, ale także rzuca nowe światło na jej przebieg i znaczenie strategiczne.
Zakończyły się prace przy odnowie stojącego na wzgórzu Pachołek w gdańskiej dzielnicy Oliwa kamiennego obelisku upamiętniającego morską bitwę pod Oliwą. Monument został oczyszczony, a na jego ścianie zamontowano replikę zniszczonej tablicy z okazjonalnym napisem.
Z polskich pałaców, dworów i kościołów w czasie potopu szwedzkiego najeźdźcy wywieźli tysiące dzieł sztuki, ksiąg i kosztowności. Szwedzka grabież pozbawiła nas najcenniejszych dóbr - uważa dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund.