Statystycznie nauczyciele pierwszych klas szkoły podstawowej dostają pod opiekę grupy o różnych umiejętnościach. Konieczne jest stworzenie systemu, który wyrównuje kompetencje czytelnicze oraz tworzy możliwości rozwoju czytelniczego dla wszystkich dzieci, bez względu na ich doświadczenie kulturowe - postulują autorzy publikacji eksperckiej Koalicji Czytająca Polska.
„Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz „Van Dog” Małgorzaty Herby i Mikołaja Pasińskiego otrzymają tegoroczną Nagrodę Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży wydaną w 2021 r. Wręczenie wyróżnień odbędzie się 25 czerwca w Bibliotece Głównej w Krakowie.
„Mała książka - wielki człowiek" to dar nas wszystkich dla naszych dzieci, żeby więcej czytały, więcej słyszały czytających rodziców czy opiekunów - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas piątkowej konferencji prasowej dotyczącej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Sporo się teraz mówi o dzieciach wysoce wrażliwych, moi bohaterowie też są „inni” dzięki swoim niezwykle czułym zmysłom. Najmłodsi mogą się z nimi identyfikować, wciąga ich przygodowa akcja. Mam poczucie, że „Supercepcją” wdrażam ich w czytanie – twierdzi w rozmowie z PAP autorka serii „Supercepcja”, pisarka Katarzyna Gacek.
Książka może łączyć pokolenia, pomagać budować relacje, choć w konkurencji z nowymi technologiami nie jest to łatwe - podkreślają organizatorzy rozpoczętego w sobotę w Białymstoku V Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci.
Nagroda im. Joanny Kulmowej, poetki, autorki m.in. książek dla dzieci i młodzieży, ma być przyznawana w Szczecinie od przyszłego roku. Otrzymają ją autorzy literatury dziecięcej „o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych”.
W Polsce jest kilka festiwali czytelniczych dla dzieci, ale ciągle jest zapotrzebowanie na nowe imprezy tego typu - uważa Ewa Gruda, rzecznik prasowy nowego festiwalu książki dla dzieci i młodzieży "Czytajmy", który odbywa się w Warszawie.