Europoseł Grzegorz Braun wypowiedział kolejne skandaliczne słowa podważając istnienie komór gazowych w obozach zagłady; wstyd i hańba; czas na zdecydowaną reakcję służb - oświadczył w poniedziałek wieczorem wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w piątek poinformowało, że wyraża pełną solidarność ze stanowiskiem dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau w sprawie „haniebnej i kłamliwej wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna”. Zaapelowano o stanowcze działania wobec prób fałszowania historii.
Muzeum Auschwitz nagrodziło 10 wolontariuszy, praktykantów i przedstawiciela instytucji wspierającej wolontariat w Miejscu Pamięci za propagowanie pamięci o Auschwitz i Zagładzie – zakomunikował w środę Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.
Lekcję internetową przybliżającą losy homoseksualnych mężczyzn osadzonych w KL Auschwitz na mocy niemieckiego kodeksu karnego przygotowało centrum edukacyjne w Miejscu Pamięci – podało Muzeum Auschwitz. Na ten temat powstał też podcast.
Hiszpania podwoiła swój wkład do kapitału wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, dzięki któremu możliwe jest zachowanie autentyzmu pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz. Jej wsparcie wynosi obecnie 200 tys. euro – podało Muzeum Auschwitz.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w liście do uczestników sobotnich obchodów 85. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz podkreślił, że „zło nie zaczyna się od obozu zagłady, lecz od słów nienawiści, od obojętności, od akceptacji kłamstwa i przemocy”.
83 lata temu około 50 więźniów z karnej kompanii podjęło próbę ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz. Skłoniła ich do tego groźba rozstrzelania. Na wolność przedostało się siedmiu. W trakcie ucieczki oraz wskutek represji po niej Niemcy zabili ponad 350 więźniów.
Muzeum Auschwitz chce poddać konserwacji elementy żelbetowe oraz zachowane fragmenty muru komory gazowej w krematorium II w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Placówka podała w poniedziałek, że jest jedna firma zainteresowana przeprowadzeniem prac.
Rozpoczął się projekt „Picture from Auschwitz”, którego częścią jest cyfrowa replika niemieckiego obozu Auschwitz I w skali 1:1. Można ją wykorzystać – bez naruszenia integralności miejsca pamięci - nawet w kinowych superprodukcjach – podał rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Uroczystości 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 14 czerwca – podało Muzeum Auschwitz. Rozpocznie je msza św. w Harmężach, a kulminacją będzie upamiętnienie w byłym obozie z udziałem delegacji władz państwowych.