83 rocznicę pierwszego transportu francuskich Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz uczcili w niedzielę przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz. Na bocznicy zwanej „Judenrampe” zapalili znicz także w imieniu konsula Francji.
Seminarium dla polskich i niemieckich nauczycieli poświęcone historii nazizmu, II wojny i Holokaustu przygotowują wspólnie centra edukacyjne miejsc pamięci: Auschwitz, Buchenwald i Sachsenhausen. Ruszyły już nabory – podało Muzeum Auschwitz.
30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego w niemieckim obozie Auschwitz życie oddał polski franciszkanin ojciec Maksymilian Kolbe. Zmarł 13 marca 1995 roku. Przeżył 94 lata. Spoczął na cmentarzu klasztornym w Niepokalanowie.
Spotkanie poświęcone esesmanom z Auschwitz zaplanowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dla mieszkańców Oświęcimia i okolicy, zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o historii. Odbędzie się ono 4 kwietnia, ale można się już zapisywać.
Centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz przygotowuje seminarium „Akademia dla nauczycieli z Polski”. Nabór już trwa. Placówka podała, że uczestnicy seminarium dowiedzą się między innymi, jak przygotować młodzież do wizyty w byłym niemieckim obozie.
W połowie roku gotowa będzie nowa stała wystawa „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel powiedział PAP, że rozpoczął się już jej montaż w poobozowym bloku 15.
W niedzielę 23 lutego odbędzie się pogrzeb Mariana Turskiego - poinformowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dziennikarz, historyk, były więzień Auschwitz zmarł we wtorek (18 lutego) w wieku 98 lat. Zostanie pochowany w Warszawie na Cmentarzu Żydowskim.
Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Mariana Turskiego. Poświęcił swoje życie, aby świat nigdy nie zapomniał o horrorze przeszłości - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP prezydent Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.
Zmarł Marian Turski - dziennikarz, historyk i były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz. Informację o jego śmierci przekazał tygodnik "Polityka", gdzie Turski przez wiele lat był redaktorem. Miał 98 lat.
Sąd Najwyższy uchylił decyzję sądu apelacyjnego odrzucającą pozew b. więźnia Auschwitz wobec niemieckiego portalu za określenie: "polski obóz zagłady". Sąd apelacyjny ma jeszcze raz przeanalizować, czy sprawę mógłby poprowadzić sąd w Polsce.