Katedra we Lwowie, kolegiata w Ołyce, Muzeum Słowackiego w Krzemieńcu to niektóre z cennych budynków na terenie Ukrainy, których konserwacją zajmuje się państwo polskie. O opiece nad zabytkami w Ukrainie mówi historyczka sztuki Dorota Janiszewska-Jakubiak.
110 lat temu, 10 sierpnia 1914 roku, urodził się Witold Małcużyński - pianista, który podbijał publiczność, nim dotknął klawiszy. Zajął trzecie miejsce na III Konkursie Chopinowskim; pomógł odzyskać przechowywane podczas II wojny światowej w Kanadzie zbiory wawelskie i rękopisy Chopina.
Igrzyska olimpijskie w Paryżu mają być pod wieloma względami wyjątkowe, o czym świadczyć może wybór wielu zabytkowych obiektów, symboli Francji, na areny zmagań sportowców. Wśród nich są m.in. Wieża Eiffla, Grand Palais czy... Pałac wersalski.
28 kwietnia 1899 r. urodził się Stanisław Lorentz, długoletni dyrektor Muzeum Narodowego, który podczas okupacji uchronił przed Niemcami wiele zabytków i dóbr kultury, a po wojnie doprowadził do odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
Przedstawiciele archiwów państwowych z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podpisali w czwartek porozumienie o współpracy i ochronie wspólnego dziedzictwa archiwalnego. W planach jest cyfryzacja zasobów.
Prawie 168,5 mln zł zostanie przekazanych na realizację 458 zadań, które w tym roku otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru programu „Ochrona zabytków”. Wnioskodawcy mają możliwość składania odwołań do 7 kwietnia - podało MKiDN.
Biblioteka Polska w Paryżu powstała z potrzeby serca jako miejsce gromadzenia i rejestracji polskiego piśmiennictwa, z czasem przekształciła się w największą polską książnicę poza krajem. Stała się duchowym centrum emigracji - powiedziała PAP dr Katarzyna Seroka z Katedry Książki i Historii Mediów na Uniwersytecie Warszawskim.
Kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków przez lata wspierało konstrukcję mostu we wsi Gostków pod Wałbrzychem. Po rozbiórce mostu trafiły na pobliski cmentarz ewangelicki, który od kilku lat jest odnawiany. To dzieło Haliny Bryk i jej córki Andżeliki, które postanowiły uratować poniemiecką nekropolię.
"Spotkania Kultur" - pod takim hasłem w dniach 19-22 października w Krakowie organizowany jest IV Kongres Badaczy Zagranicznych Dziejów Polski. Odbędzie się blisko trzydzieści paneli dyskusyjnych, które reprezentują niezwykłe bogactwo spojrzeń i inspiracji intelektualnych - powiedział PAP rzecznik MHP dr Michał Przeperski.
Kompleks Schwanen został kupiony dla Polski, by jej służyć w wielu wymiarach - mówił szef MKiDN prof. Piotr Gliński na sejmowej komisji, gdzie przedstawił informację na temat Muzeum Polskiego w Rapperswilu, którego siedziba m.in. znajdzie się w szwajcarskim kompleksie.