Niepublikowane dotąd fotografie lubelskiego getta można oglądać na wystawie "Akcja, która zabiła miasto” w Bibliotece KUL w Lublinie. W czasie okupacji hitlerowskiej mieściły się w tym budynku magazyny, gdzie gromadzono zagrabiony majątek Żydów. Ekspozycja potrwa do 17 kwietnia.
Prof. Leszek Mądzik wielkimi zgłoskami zapisał się w historii sztuki i kultury naszego miasta – podał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W ten sposób skomentował informację o śmierci twórcy teatralnego, reżysera, scenografa, twórcy Sceny Plastycznej KUL.
Genezę i przebieg Akcji Reinhardt, czyli masowej zagłady Żydów dokonanej przez Niemców w latach 1942-1943, przedstawia wystawa otwarta w poniedziałek w Lublinie. Ekspozycję umieszczono w miejscu, gdzie było getto żydowskie, od którego likwidacji w 1942 roku rozpoczęła się Akcja Reinhardt.
Miejski konserwator zabytków w Lublinie Hubert Mącik zwrócił uwagę, że utrzymanie obiektu budowlanego jest obowiązkiem każdego właściciela, niezależnie od tego czy jest to zabytek. Każda taka katastrofa budowlana powinna być przestrogą dla właścicieli kamienic, bo są odpowiedzialni za mieszkańców – dodał.
150 lat temu Bolesław Prus wziął ślub z Oktawią Trembińską w Lublinie. Wychodząc z kościoła św. Ducha, para miała przed sobą – do dziś zachowaną – kamienicę, w której mieścił się sklep Jana Mincla będącego pierwowzorem kupca z „Lalki”. Wydawnictwo Anthill wznowiło niedawno wydanie „Przewodnika po Lublinie Bolesława Prusa”.
Józef Czechowicz wciąż jest mało rozpoznawalnym poetą, a przecież Czesław Miłosz mówił o nim, że jest księciem poezji - zwracają uwagę twórcy spektaklu „Czechowicz. 20 i 2” . Premierę w Teatrze Osterwy w Lublinie zaplanowano 30 grudnia.
Ok. 400 książek z zaginionego księgozbioru Jeszywas Chachmej Lublin odnaleziono w magazynach biblioteki Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wśród nich jest m.in. Biblia hebrajska z 1587 r. czy książka rabina Majera Szapiry. Zbiór Cyfrowej Biblioteki Jesziwy powiększy się do 1,4 tys. pozycji.
Pozdrowienia sprzed 123 lat odkryli pracownicy firmy zajmującej się renowacją zabytkowego kościoła Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Prace budowlane w świątyni zaczęły się w 2022 r. i potrwają jeszcze co najmniej rok.