Muzeum w Gliwicach znalazło się wśród nominowanych do nagrody European Museum of the Year Award (EMYA) – za zorganizowanie i prowadzenie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Poinformowała o tym we wtorek gliwicka placówka.
Wystawę poświęconą ofiarom nazistowskiej eutanazji, m.in. zamordowanym pacjentom śląskich szpitali psychiatrycznych, można oglądać w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Historycy wskazują, że ofiarą niemieckich mordów na chorych w ramach tzw. Akcji T4 padło ok. 2,5 tys. osób ze Śląska.
Oryginalne judaika górnośląskie, unikatowe dokumenty i zdjęcia, w większości po raz pierwszy prezentowane publicznie, znajdą się na stałej wystawie poświęconej Żydom żyjącym na Górnym Śląsku, która zostanie w czwartek otwarta w Gliwicach.
Informacje o dziejach Żydów na Górnym Śląsku, miejscowościach z nimi związanych, miejscach i obiektach ich upamiętniających, a także projektach edukacyjnych poświęconych tej tematyce – znalazły się w uruchomionej właśnie internetowej bazie o tej społeczności.
Krem Nivea, plaster z opatrunkiem, pomadka w sztyfcie, pasta do zębów w tubce – wynalazcą tych stosowanych do dziś produktów był pochodzący z Gliwic Oscar Troplowitz. Od niedzieli jego historię i dorobek będzie można poznać na wystawie w Gliwicach.
Spotkania upamiętniające i upowszechniające żydowskie dziedzictwo, zajęcia edukacyjne dla uczniów, zwiedzanie zabytkowego domu przedpogrzebowego – to tylko niektóre z działalności prowadzonych w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.
W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach ruszają prace nad opracowaniem zdigitalizowanej bazy poświęconej historii tej społeczności. Pierwsze efekty złożonej docelowo z części badawczo-dokumentacyjnej i edukacyjnej bazy mają być gotowe jesienią przyszłego roku.
Pokazy filmów izraelskich, wykłady i warsztaty o tematyce żydowskiej oraz wycieczka autokarowa śladami zabytków kultury żydowskiej w woj. śląskim znalazły się w programie trzeciej edycji festiwalu "Sababa", który rozpocznie się w poniedziałek w Gliwicach.