Współczesna Francja bywa antyamerykańska i prorosyjska, choć antyamerykańskość jest silniejsza i bardziej uświadomiona niż prorosyjskość. Jednak 24 lutego 2022 r. to data, która wstrząsnęła światem francuskim - powiedział PAP francuski dziennikarz, eseista i wykładowca Thierry Wolton.
Toczące się na Zachodzie wojny kulturowe nie są zjawiskiem całkiem nowym, lecz kontynuacją ataków na zachodnie wartości, które miały miejsce np. pod koniec lat 60., ale obrona ich jest teraz trudniejsza, bo zwolennicy nowej ideologii przejęli instytucje – mówi PAP prof. Robert Tombs, historyk z Uniwersytetu w Cambridge i współtwórca projektu History Reclaimed.
Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który zebrał się w piątek w Moskwie, postanowił, że w „odpowiedzi na działania Konstantynopola” utworzy egzarchat w Europie Zachodniej z centrum w Paryżu. Powstanie też egzarchat w Azji Południowo-Wschodniej.
Usuwanie z przestrzeni publicznej krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej, która jest zbudowana na chrześcijaństwie - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. W jego ocenie, we Francji nie ma "aż takiej" presji ideologicznej w przypadku islamu.
Portret Berlina lat 20. i 30., obraz życia żydowskiego w Europie Wschodniej u progu Zagłady oraz m.in. powojenną rzeczywistość Europy Zachodniej można zobaczyć w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na wystawie prac Romana Vishniaca, żydowsko-amerykańskiego fotografa.