60 lat temu uczniowie krakowskiego technikum geologicznego odkryli Jaskinię Raj w Górach Świętokrzyskich. Podczas jubileuszu w Kielcach eksperci zwrócili uwagę na jej znaczącą rolę w badaniach naukowych. Najnowsze odkrycia dostarczają nowych informacji o życiu neandertalczyków i zmianach klimatycznych.
60 lat temu, 5 października 1964 roku, władze komunistyczne aresztowały 72-letniego Melchiora Wańkowicza, sygnatariusza "Listu 34", protestującego przeciwko polityce kulturalnej PRL. Jego proces przeszedł do historii jako triumf literata nad władzami i absurdami ustroju.
12 maja 1969 r. w Cannes odbyła się światowa premiera "Easy Ridera". Dennis Hopper pokazał prawdziwe kino drogi i prawdziwe oblicza Ameryki. To jeden ze sztandarowych filmów nurtu amerykańskiej kontestacji, rzecz o wolności i jej granicach - powiedział PAP filmoznawca prof. dr hab. Konrad Klejsa.
50 lat temu, 23 października 1971 r., zakończył się ostatni proces członków organizacji „Ruch”, najważniejszej formacji antykomunistycznej lat sześćdziesiątych. Tworzyli ją weterani AK oraz młode pokolenie, dorastające już w PRL, ale kierujące się wzorami Polskiego Państwa Podziemnego.
Biorąc pod uwagę ilość i jakość informacji, które Michał Goleniewski przekazywał CIA, postępowanie agencji wobec niego stało się w pewnym momencie zupełnie niezrozumiałe, a wręcz haniebne – mówi PAP Tim Tate, autor wydanej w Wielkiej Brytanii książki na temat polskiego agenta, jego niezwykłych i mało znanych losów.
„Rolling Stones przyjechali tylko na jeden dzień, biletów nie starczyło” – relacjonował spiker w PRL-owskiej kroniki przyjazd angielskiego zespołu rockowego do Warszawy w kwietniu 1967 r. „Stonesi” zagrali dwa koncerty w Sali Kongresowej, jedyne wówczas w krajach bloku sowieckiego.
Muzeum Mazowieckie w Płocku, gdzie główną ekspozycję stanowią wnętrza mieszkalne z epoki secesji, a w przygotowaniu jest aranżacja wnętrz w stylu art deco, planuje stworzenie podobnej ekspozycji, która prezentowała będzie design lat 60. XX wieku, głównie polski.
Ponad 40 zdjęć fotografów teatralnych - zarówno fotosy poszczególnych aktorów m.in. Tadeusza Łomnickiego i Gustawa Holoubka, jak i ujęcia zbiorowe z przedstawień można od poniedziałku oglądać na wystawie plenerowej poświęconej stołecznemu teatrowi lat 50. i 60.
W albumie „Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM", wydanym przez Dom Spotkań z Historią, na 180 stronach pokazano 69 zdjęć wybitnego fotografa Warszawy, który dokumentował powojenne przeobrażenia stolicy i życie codzienne warszawiaków.